Highest rated films

  • Mank

    ★★★★★

  • Hamilton

    ★★★★★

  • Soul

    ★★★★½

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★½

  • The Invisible Man

    ★★★★½

  • The Queen's Gambit

    ★★★★½

  • Another Round

    ★★★★½

  • Spontaneous

    ★★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★★

  • Back to the Future

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

    ★★★★★

  • Hot Fuzz

    ★★★★★

  • Manchester by the Sea

    ★★★★★

  • Elf

    ★★★★★

  • The Apartment

    ★★★★★

  • Harakiri

    ★★★★★

  • The Lost Boys

    ★★★★★

  • Malcolm X

    ★★★★★

  • High and Low

    ★★★★★

  • Thief

    ★★★★★

  • All That Jazz

    ★★★★★

  • The Taking of Pelham One Two Three

    ★★★★★

  • A Face in the Crowd

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 454 Films watched
  • 37.8 Average per month
  • 8.7 Average per week

Milestones

First Film

Kumiko, the Treasure Hunter

Jan 1

Most Watched

The King of Staten Island

twice

Last Film

What Lies Beneath

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
186 films
Comedy
150 films
Thriller
134 films
Horror
118 films
Action
86 films
Romance
71 films
Crime
66 films
Sci Fi
55 films
Fantasy
55 films
Adventure
50 films
USA
368 films
UK
46 films
Japan
25 films
Canada
23 films
France
14 films
Germany
13 films
Australia
12 films
New Zealand
7 films
Hong Kong
7 films
Italy
7 films
English
413 films
Japanese
28 films
French
27 films
Italian
25 films
Spanish
22 films
German
16 films
Russian
13 films
Chinese
12 films
Portuguese
7 films
Cantonese
7 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 155 Added 286

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

🎈 Mr. Brooks 🎈’s most liked review

The Suite Life Movie

The Suite Life Movie

"I'm gonna try to watch a lot of classics while quarantined."

More reviews

🎈 Mr. Brooks 🎈’s most liked list

Kumiko, the Treasure Hunter
Portrait of a Lady on Fire
Pilgrim

First Time Watches in 2020

Here are all the movies I've watched for the first time in 2020! Cheers to a decade of watching far too many movies, many good and many terrible I am sure.

More lists

Highs and lows

Highest Average

Harakiri
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Gigli
Average weighted rating:

1.2

Most Popular

La La Land
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

If the Shoe Fits
Average weighted rating:

2.3

Films 🎈 Mr. Brooks 🎈 watched in 2020

  • What Lies Beneath
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • We Can Be Heroes
  • Death to 2020
  • Nineteen Eighty-Four
  • The Philadelphia Story
  • Soul
  • A Christmas Prince: The Royal Baby
  • Wonder Woman 1984
  • Yesterday
  • A Christmas Prince: The Royal Wedding
  • Elf
  • A Christmas Prince
  • Multiplicity
  • Last Christmas
  • The Prom
  • The Midnight Sky
  • Jagged Edge
  • Surviving Christmas
  • Feels Good Man
  • A Cinderella Story: Christmas Wish
  • Ma Rainey's Black Bottom
  • Greenland
  • Heaven Can Wait
  • Minari
  • The Nest
  • Wild Mountain Thyme
  • Seconds
  • A Very Nutty Christmas
  • Songbird
  • Let Them All Talk
  • Honest Thief
  • A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master
  • Another Round
  • The Christmas Chronicles: Part Two
  • Sound of Metal
  • Black Bear
  • The Princess Switch: Switched Again
  • Godmothered
  • Mank
  • Ammonite
  • Freaky
  • Lovers Rock
  • World of Tomorrow Episode Three: The Absent Destinations of David Prime
  • Mangrove
  • Shithouse
  • The Great Gatsby
  • The Taking of Pelham One Two Three
  • Analyze That
  • Analyze This
  • Thunder Road
  • If the Shoe Fits
  • Breakdown
  • A Whisker Away
  • Superintelligence
  • Folklore: The Long Pond Studio Sessions
  • Happiest Season
  • American Graffiti
  • The Bonfire of the Vanities
  • Hillbilly Elegy
  • Mother
  • Mortal
  • The Broken Hearts Gallery
  • The Queen's Gambit
  • Run
  • Come Play
  • Poltergeist
  • The King of Staten Island
  • Kajillionaire
  • Back to the Future
  • The Boys in the Band
  • His Girl Friday
  • The SpongeBob Movie: Sponge on the Run
  • After We Collided
  • Holidate
  • David Byrne's American Utopia
  • Love, Guaranteed
  • After
  • The Craft: Legacy
  • The Craft
  • A Cure for Wellness
  • Black Box
  • Tourist Trap
  • Bad Taste
  • Spontaneous Combustion
  • Evil Eye
  • Madeline's Madeline
  • Poltergeist II: The Other Side
  • Manchester by the Sea
  • Roald Dahl's The Witches
  • Bad Hair
  • On the Rocks
  • Borat Subsequent Moviefilm
  • Unhinged
  • Sputnik
  • April Fool's Day
  • The Addams Family
  • The 'Burbs
  • The Lie
  • The Trial of the Chicago 7
  • Love and Monsters
  • A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors
  • The Haunting of Bly Manor
  • The Wolf of Snow Hollow
  • Phantasm IV: Oblivion
  • Poltergeist
  • Phantasm III: Lord of the Dead
  • Save Yourselves!
  • Hubie Halloween
  • Archenemy
  • Spontaneous
  • Phantasm II
  • Wait Until Dark
  • Phantasm
  • Hereditary
  • The Witch
  • Anna and the Apocalypse
  • Kiss Kiss Bang Bang
  • Kate & Leopold
  • Porno
  • Phenomena
  • Scare Me
  • Dog Soldiers
  • The Wedding Planner
  • Species
  • The Texas Chainsaw Massacre: The Beginning
  • Mary Reilly
  • Enola Holmes
  • Frenzy
  • Emelie
  • In & Out
  • The Social Dilemma
  • The Resident
  • Zola
  • 1BR
  • The Changeling
  • The Devil All the Time
  • Antebellum
  • I Am Greta
  • The Water Man
  • Concrete Cowboy
  • Joe Bell
  • The Babysitter: Killer Queen
  • Wolfwalkers
  • Penguin Bloom
  • Pieces of a Woman
  • Nomadland
  • Tenet
  • Holler
  • One Night in Miami...
  • The New Mutants
  • You Cannot Kill David Arquette
  • Mulan
  • Class Action Park
  • I'm Thinking of Ending Things
  • The Full Monty
  • Traffic
  • The Queen
  • Spinster
  • In the Bedroom
  • In the Cut
  • The Little Mermaid
  • Howard
  • Get Duked!
  • The Binge
  • Gigli
  • Demonic
  • Bill & Ted Face the Music
  • The Exorcist III
  • 10 Things I Hate About You
  • Scent of a Woman
  • Body at Brighton Rock
  • The Late Shift
  • Swordfish
  • The Godfather: Part III
  • Random Acts of Violence
  • The Last Temptation of Christ
  • The Quick and the Dead
  • She Dies Tomorrow
  • The Zen Diaries of Garry Shandling
  • The Wretched
  • Yes, God, Yes
  • Spree
  • Project Power
  • All the Bright Places
  • Body Snatchers
  • Stay Tuned
  • The Hidden
  • Xanadu
  • An American Pickle
  • Moonstruck
  • All About Eve
  • Some Like It Hot
  • Butt Boy
  • When a Stranger Calls
  • Host
  • Ip Man
  • Alien Resurrection
  • Alien³
  • When a Stranger Calls
  • Lake Mungo
  • The Assistant

See all 454

World map

Highly rated films 🎈 Mr. Brooks 🎈 is yet to see

  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999
  • Taylor Swift City of Lover Concert
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • Black Is King
  • My First Summer
  • Hannah Gadsby: Douglas
  • Red Post on Escher Street
  • Summerland

Highly rated with 🎈 Mr. Brooks 🎈’s friends Patron

  • The Social Network
  • Back to the Future
  • Raiders of the Lost Ark
  • Alien
  • When Harry Met Sally...
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • Parasite
  • Mad Max: Fury Road
  • GoodFellas
  • Phantom Thread
  • The Empire Strikes Back
  • The Apartment
  • West Side Story
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • Zodiac
  • Mulholland Drive
  • Se7en
  • The Thing
  • The Lighthouse
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • Citizen Kane
  • Eyes Wide Shut
  • Lady Bird
  • The Silence of the Lambs
  • Who Framed Roger Rabbit
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Indiana Jones and the Last Crusade
  • Pride & Prejudice
  • What's Up, Doc?
  • Paper Moon
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Uncut Gems
  • David Byrne's American Utopia
  • Hamilton
  • Inception
  • The Last Dance
  • Catch Me If You Can
  • Jurassic Park
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • My Life as a Zucchini
  • School of Rock
  • La La Land
  • Josie and the Pussycats
  • Gloria
  • Good Time
  • Little Women
  • Babe
  • Nomadland
  • Black Panther
  • Ocean's Eleven
  • Bringing Up Baby
  • The Birdcage
  • WALL·E
  • Babe: Pig in the City
  • You've Got Mail
  • Contagion
  • Clueless
  • First Cow
  • Dick Johnson Is Dead
  • Dirty Dancing

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more