Highest rated films

  • Upgrade

    ★★★★★

  • Blindspotting

    ★★★★½

  • Three Identical Strangers

    ★★★★½

  • Black Panther

    ★★★★

  • Hereditary

    ★★★★

  • A Quiet Place

    ★★★★

  • BlacKkKlansman

    ★★★★

  • Annihilation

    ★★★★

  • Manchester by the Sea

    ★★★★★

  • Sicario

    ★★★★★

  • Scream

    ★★★★★

  • Perfect Blue

    ★★★★★

  • The Terminator

    ★★★★★

  • Seven Samurai

    ★★★★★

  • Rebecca

    ★★★★★

  • Child's Play

    ★★★★★

  • O.J.: Made in America

    ★★★★★

  • On Your Mark

    ★★★★★

  • Phantom Thread

    ★★★★½

  • First Reformed

    ★★★★½

  • Paddington 2

    ★★★★½

  • Paths of Glory

    ★★★★½

  • City Lights

    ★★★★½

  • Certain Women

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 207 Films watched
  • 17.2 Average per month
  • 4 Average per week

Milestones

First Film

Mayhem

Jan 1

Most Watched

A Quiet Place

twice

Last Film

On the Basis of Sex

Dec 29

Genres, countries & languages

Drama
91 films
Comedy
65 films
Thriller
64 films
Action
45 films
Adventure
38 films
Horror
36 films
Crime
33 films
Sci Fi
29 films
Mystery
26 films
Romance
26 films
USA
182 films
UK
27 films
Canada
12 films
France
9 films
Australia
8 films
China
7 films
Germany
4 films
Japan
4 films
Sweden
3 films
Spain
2 films
English
198 films
Spanish
19 films
French
17 films
German
12 films
Russian
10 films
Italian
8 films
Japanese
8 films
Chinese
7 films
Swedish
5 films
Cantonese
5 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 88 Added 253

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

🎈 Mr. Brooks 🎈’s most liked list

House on Haunted Hill
Creature from the Black Lagoon
Magic

Hooptober 5: Kill Me Now

I swore last year I wouldn't try to do this again... but the air is cooling... and the leaves are changing... and here we are. And I'm an idiot.

10 'Anniversary Films' (Release years end in an 8, excluding 2018)
-- Magic
-- Martyrs
-- Vampire's Kiss
-- Night of…

More lists

Highs and lows

Highest Average

Seven Samurai
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Mac and Me
Average weighted rating:

1.8

Most Popular

Black Panther
Average weighted rating:

3.7

Most Obscure

The Ouija Board
Average weighted rating:

3.0

Films 🎈 Mr. Brooks 🎈 watched in 2018

  • On the Basis of Sex
  • Blue Jay
  • 6 Balloons
  • Mowgli: Legend of the Jungle
  • Jack Frost
  • Vice
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • Mary Poppins Returns
  • Destination Wedding
  • The Princess Switch
  • Dumplin'
  • The Mule
  • If Beale Street Could Talk
  • Border
  • Super Dark Times
  • Roma
  • Ben Is Back
  • The Christmas Chronicles
  • Creed II
  • Robin Hood
  • Cam
  • Mac and Me
  • Widows
  • A Star Is Born
  • 22 July
  • Green Book
  • The Long Dumb Road
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • The Girl in the Spider's Web
  • Overlord
  • Starman
  • Johnny English Strikes Again
  • Johnny English Reborn
  • The Ouija Board
  • mid90s
  • Free Solo
  • First Man
  • Bad Times at the El Royale
  • Private Life
  • Venom
  • The Duelist
  • Smallfoot
  • A Quiet Place
  • Night School
  • Hold the Dark
  • Fahrenheit 11/9
  • Life Itself
  • Manchester by the Sea
  • Lizzie
  • I Think We're Alone Now
  • White Boy Rick
  • A Simple Favor
  • Sierra Burgess Is a Loser
  • Rebecca
  • Uncle Drew
  • Perfect Blue
  • To All the Boys I've Loved Before
  • Scream
  • The Little Stranger
  • Beyond the Valley of the Dolls
  • Operation Finale
  • Searching
  • Live by Night
  • Journey 2: The Mysterious Island
  • The Big Blue
  • Deep Rising
  • Sharp Objects
  • Atlantis: The Lost Empire
  • Papillon
  • Certain Women
  • Juliet, Naked
  • Crazy Rich Asians
  • EuroTrip
  • Mile 22
  • Extinction
  • 24 Hours to Live
  • Fur: An Imaginary Portrait of Diane Arbus
  • The Meg
  • The Package
  • Beware the Slenderman
  • BlacKkKlansman
  • The Spy Who Dumped Me
  • Murder by Numbers
  • The Darkest Minds
  • Like Father
  • Mission: Impossible - Ghost Protocol
  • Blindspotting
  • The Equalizer 2
  • Picnic at Hanging Rock
  • Storks
  • Unforgettable
  • The Polka King
  • Super Troopers 2
  • Mission: Impossible
  • The Maltese Falcon
  • Hotel Transylvania 3: Summer Vacation
  • Skyscraper
  • Tau
  • Sicario: Day of the Soldado
  • Agent Cody Banks
  • Three Identical Strangers
  • RBG
  • Faces Places
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Wild America
  • Sicario
  • Child's Play
  • The Imposter
  • Hearts Beat Loud
  • Big Driver
  • The Staircase
  • The Terminator
  • Claire's Knee
  • Father of the Bride
  • Halloween: The Curse of Michael Myers
  • Halloween 5: The Revenge of Michael Myers
  • Hotel Artemis
  • Hereditary
  • Trading Places
  • Ocean's Eight
  • First Reformed
  • Tomb Raider
  • Upgrade
  • My Dinner with Andre
  • Long Weekend
  • Mercy
  • Cargo
  • Fahrenheit 451
  • Friend Request
  • Deadpool 2
  • The Seagull
  • Body Rock
  • She's All That
  • The Eyes of My Mother
  • Life of the Party
  • The Seventh Seal
  • Doctor Strange
  • Cars 3
  • Troll Hunter
  • Seven Samurai
  • Ant-Man
  • The Last Boy Scout
  • Castle Freak
  • Run Lola Run
  • Henry: Portrait of a Serial Killer
  • The Flintstones
  • Monster's Ball
  • A Quiet Place
  • Wildling
  • Blockers
  • Legally Blonde 2: Red, White & Blonde
  • Stir of Echoes
  • Pacific Rim: Uprising
  • Labyrinth
  • Game Over, Man!
  • Isle of Dogs
  • Paths of Glory
  • Suburbicon
  • Rumble in the Bronx
  • Red Sparrow
  • The Director and the Jedi
  • Thoroughbreds
  • May
  • Mom and Dad
  • The Girl Next Door
  • Better Watch Out
  • Willow
  • Dragonslayer
  • Game Night
  • Annihilation
  • The Ritual
  • Black Panther
  • Rock Star
  • Early Man
  • Fifty Shades Freed
  • When We First Met
  • Peter Rabbit
  • The Witches
  • A Fantastic Woman
  • The Cloverfield Paradox
  • Winchester
  • Hostiles
  • Wonder
  • Always
  • Berlin Syndrome
  • Maze Runner: The Death Cure
  • A Futile and Stupid Gesture
  • Despicable Me 3
  • Please Stand By
  • Mudbound
  • Darkest Hour
  • Goon: Last of the Enforcers
  • The Little Hours
  • The Third Man
  • Beatriz at Dinner
  • Ghosts of Mars
  • 47 Meters Down
  • Paddington 2
  • O.J.: Made in America
  • City Lights
  • Modern Times
  • On Your Mark
  • Insidious: The Last Key
  • Molly's Game

See all 207

World map

Highly rated films 🎈 Mr. Brooks 🎈 is yet to see

  • An Elephant Sitting Still
  • Shoplifters
  • Ode to Nothing
  • Dirty Computer
  • Capernaum
  • Swing Kids
  • The Wolf House
  • The Wild Pear Tree

Highly rated with 🎈 Mr. Brooks 🎈’s friends Patron

  • Night of the Living Dead
  • Lady Bird
  • The Iron Giant
  • The Shining
  • The Godfather
  • The Fly
  • Call Me by Your Name
  • Jaws
  • Die Hard
  • GoodFellas
  • Phantom Thread
  • Broadcast News
  • First Reformed
  • 2001: A Space Odyssey
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Hot Rod
  • Tombstone
  • Halloween
  • Terms of Endearment
  • Lucky
  • Paddington 2
  • Shoplifters
  • Star Wars: The Last Jedi
  • The Incredibles
  • The Florida Project
  • Ocean's Twelve
  • Burning
  • The Favourite
  • Roma
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Coco
  • Maniac
  • The Rider
  • Ocean's Eleven
  • Moonstruck
  • Eighth Grade
  • If Beale Street Could Talk
  • Cold War
  • Widows
  • Paddington
  • Logan Lucky
  • Good Time
  • Leave No Trace
  • Dunkirk
  • You Were Never Really Here
  • Incredibles 2
  • Private Life
  • The Fugitive
  • Won't You Be My Neighbor?
  • Hereditary
  • Suspiria
  • Halloween II
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • A Fantastic Woman
  • Annihilation
  • Black Panther
  • Mission: Impossible III
  • Free Solo

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more