Highest rated films

  • Lady Bird

    ★★★★½

  • Call Me by Your Name

    ★★★★½

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★½

  • Brawl in Cell Block 99

    ★★★★½

  • The Disaster Artist

    ★★★★

  • Jim & Andy: The Great Beyond

    ★★★★

  • The Shape of Water

    ★★★½

  • Jumanji: Welcome to the Jungle

    ★★★½

  • Basic Instinct

    ★★★★★

  • True Grit

    ★★★★½

  • The Love Witch

    ★★★★

  • Fences

    ★★★★

  • Colossal

    ★★★★

  • Highlander

    ★★★★

  • The Mummy

    ★★★★

  • The Five Venoms

    ★★★★

  • The Last of Sheila

    ★★★★

  • The Return of the Living Dead

    ★★★½

  • One Hour Photo

    ★★★½

  • The Girl with All the Gifts

    ★★★½

  • Driving Miss Daisy

    ★★★½

  • Romy and Michele's High School Reunion

    ★★★½

  • Chocolate

    ★★★½

  • Cocktail

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 45 Films watched
  • 3.8 Average per month
  • 0.9 Average per week

Milestones

First Film

Fences

Jan 1

Most Watched

Lady Bird

twice

Last Film

War for the Planet of the Apes

Dec 31

Featured lists

Genres, countries & languages

Drama
22 films
Comedy
16 films
Thriller
10 films
Action
9 films
Sci Fi
7 films
Fantasy
7 films
Horror
7 films
Adventure
6 films
Crime
5 films
Romance
5 films
USA
39 films
Canada
7 films
UK
5 films
France
4 films
Germany
2 films
Italy
1 film
Spain
1 film
Sweden
1 film
Thailand
1 film
English
43 films
French
5 films
Italian
2 films
Spanish
2 films
Russian
2 films
Swedish
1 film
Chinese
1 film
German
1 film
Portuguese
1 film

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 47 Added 247

Watchlist

Stars

Crew & studios

🎈 Mr. Brooks 🎈’s most liked list

The Spy Next Door
Parental Guidance
The Game Plan

Movies where emotionally closed-off people have to take care of one or a bunch of kids and they end up bonding and the poster is all the kids standing around and the adults looking at the camera like *shrug* "What are you gonna do?"

An especially detestable subgenre very familiar to anyone born in the early 90s (but also probably in any year).

No disrespect to Kramer Vs. Kramer or School of Rock.

*NOTE: Wrong poster for the Pacifier is pictured.

*Also okay some of these only feature one kid but whatever.

Suggestions welcomed.

More lists

Highs and lows

Highest Average

Call Me by Your Name
Average weighted rating:

4.0

Lowest Average

North
Average weighted rating:

1.9

Most Popular

Lady Bird
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

Dead Tired
Average weighted rating:

3.1

Films 🎈 Mr. Brooks 🎈 watched in 2017

  • War for the Planet of the Apes
  • Pitch Perfect 3
  • The Greatest Showman
  • Pottersville
  • Jumanji: Welcome to the Jungle
  • Flatliners
  • The Mountain Between Us
  • The Shape of Water
  • Highlander
  • The Return of the Living Dead
  • The Last of Sheila
  • North
  • The Girl with All the Gifts
  • The Boss Baby
  • Call Me by Your Name
  • The Disaster Artist
  • Adventures in Babysitting
  • Chocolate
  • Geostorm
  • Brawl in Cell Block 99
  • Justice League
  • Basic Instinct
  • The Mummy
  • Driving Miss Daisy
  • One Hour Photo
  • Cocktail
  • Jim & Andy: The Great Beyond
  • Brigsby Bear
  • In Dreams
  • Riding the Bullet
  • Power Rangers
  • Lady Bird
  • Murder on the Orient Express
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Lady Bird
  • The Five Venoms
  • Dead Tired
  • Atomic Blonde
  • Inside
  • To the Bone
  • Colossal
  • Romy and Michele's High School Reunion
  • The Love Witch
  • True Grit
  • Fences

World map

Highly rated films 🎈 Mr. Brooks 🎈 is yet to see

  • Falsettos
  • Hasan Minhaj: Homecoming King
  • Newsies
  • Kizumonogatari Part 3: Reiketsu
  • I Dream in Another Language
  • Night Is Short, Walk on Girl
  • A Taxi Driver
  • Something Useful

Highly rated with 🎈 Mr. Brooks 🎈’s friends Patron

  • Before Sunset
  • Close Encounters of the Third Kind
  • Star Wars
  • Brokeback Mountain
  • Before Sunrise
  • Paper Moon
  • Heat
  • The Prestige
  • Lady Bird
  • Hot Fuzz
  • Call Me by Your Name
  • 20th Century Women
  • Stalker
  • La La Land
  • The Silence of the Lambs
  • The Thing
  • Manchester by the Sea
  • Phantom Thread
  • Dunkirk
  • A Ghost Story
  • Point Break
  • Fast Five
  • Boogie Nights
  • The Lost City of Z
  • The Florida Project
  • Popstar: Never Stop Never Stopping
  • Something Wild
  • Twin Peaks
  • The Birdcage
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Get Out
  • Baby Driver
  • Your Name.
  • Trainspotting
  • God's Own Country
  • Phantom of the Paradise
  • Blue Velvet
  • Star Wars: The Force Awakens
  • The Big Sick
  • Columbus
  • 13th
  • Good Time
  • The Edge of Seventeen
  • Paterson
  • Personal Shopper
  • After Hours
  • BPM (Beats per Minute)
  • Blade Runner
  • Blade Runner 2049
  • Lady Macbeth
  • Okja
  • The Love Witch
  • Logan
  • Elle
  • Faces Places
  • A Quiet Passion
  • War for the Planet of the Apes
  • Brawl in Cell Block 99
  • Lucky
  • Lion

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more