Highest rated films

  • Bridget Jones's Baby

    ★★★½

  • Anomalisa

    ★★★★★

  • World of Tomorrow

    ★★★★★

  • 35 Up

    ★★★★★

  • The Hateful Eight

    ★★★★½

  • When Marnie Was There

    ★★★★½

  • Life of Brian

    ★★★★

  • All the President's Men

    ★★★★

  • Elephant

    ★★★★

  • The French Connection

    ★★★★

  • 45 Years

    ★★★★

  • Turbo Kid

    ★★★★

  • The Wolfpack

    ★★★★

  • Every Thing Will Be Fine

    ★★★★

  • The Hills Have Eyes

    ★★★½

  • Deathgasm

    ★★★

  • Truth

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 23 Films watched
  • 1.9 Average per month
  • 0.4 Average per week

Milestones

First Film

45 Years

Jan 2

Last Film

35 Up

Nov 22

Genres, countries & languages

Drama
11 films
Comedy
8 films
Thriller
7 films
Horror
5 films
Romance
4 films
Action
4 films
Sci Fi
3 films
Animation
3 films
Crime
3 films
Mystery
3 films
USA
15 films
UK
5 films
New Zealand
2 films
France
2 films
Canada
2 films
Sweden
1 film
Japan
1 film
Germany
1 film
Ireland
1 film
Australia
1 film
English
22 films
French
3 films
Spanish
2 films
Arabic
1 film
Japanese
1 film
Latin
1 film

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 62 Added 84

Watchlist

Stars

Crew & studios

🎈 Mr. Brooks 🎈’s most liked list

The Texas Chainsaw Massacre 2
Ju-on: The Grudge
Piranha

Hoop-tober

The Cinemonster October Challenge

7 Franchise Films

(The Texas Chainsaw Massacre 2, [REC], Psycho II, Frankenstein, Blair Witch, Halloween 4: The Curse of Michael Myers, Ju-on: The Grudge)

6 Different Countries
(Ju-On: The Grudge - Japan, [REC] - Spain, Funny Games - Austria, Black Sunday - Italy, Eyes Without a…

More lists

Highs and lows

Highest Average

World of Tomorrow
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

Rock the Kasbah
Average weighted rating:

2.3

Most Popular

The Hateful Eight
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

35 Up
Average weighted rating:

3.9

Films 🎈 Mr. Brooks 🎈 watched in 2016

  • 35 Up
  • Bridget Jones's Baby
  • The Hills Have Eyes
  • The French Connection
  • Turbo Kid
  • The Craft
  • Elephant
  • Every Thing Will Be Fine
  • World of Tomorrow
  • Rock the Kasbah
  • Truth
  • Deathgasm
  • 13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi
  • Life of Brian
  • Pride and Prejudice and Zombies
  • The Last Witch Hunter
  • The Awakening
  • The Wolfpack
  • The Hateful Eight
  • When Marnie Was There
  • All the President's Men
  • Anomalisa
  • 45 Years

World map

Highly rated films 🎈 Mr. Brooks 🎈 is yet to see

  • The Odyssey
  • The Handmaiden
  • Lemonade
  • A Silent Voice
  • Sense8: Happy F*cking New Year
  • Aquarius
  • My Life as a Zucchini
  • Dou kyu sei – Classmates

Highly rated with 🎈 Mr. Brooks 🎈’s friends Patron

  • Die Hard
  • Barton Fink
  • The Matrix
  • The Thing
  • Aliens
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2
  • O.J.: Made in America
  • Manchester by the Sea
  • The Empire Strikes Back
  • Moonlight
  • Phantom of the Paradise
  • Clueless
  • La La Land
  • Star Wars: The Force Awakens
  • The Lobster
  • 45 Years
  • Mustang
  • Burn After Reading
  • Silence
  • Cameraperson
  • 20th Century Women
  • An American Werewolf in London
  • World of Tomorrow
  • Toni Erdmann
  • Little Men
  • Paterson
  • The Edge of Seventeen
  • The Witch
  • Weiner
  • Jackie
  • Hell or High Water
  • The Hateful Eight
  • The Handmaiden
  • Swiss Army Man
  • Elle
  • Arrival
  • American Honey
  • Things to Come
  • Everybody Wants Some!!
  • Don't Think Twice
  • Kubo and the Two Strings
  • The Gift
  • Suspiria
  • Kate Plays Christine
  • Zootopia
  • Hail, Caesar!
  • Certain Women
  • Green Room
  • The Fits
  • The Eyes of My Mother
  • 13th
  • Hunt for the Wilderpeople
  • Don't Breathe
  • Piper
  • Krisha
  • Captain America: Civil War
  • The Nice Guys
  • The Childhood of a Leader
  • Anomalisa
  • Popstar: Never Stop Never Stopping

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more