Highest rated films

  • The Rover

    ★★★★

  • A Million Ways to Die in the West

    ★★★

  • Sunset Boulevard

    ★★★★★

  • How to Train Your Dragon

    ★★★★½

  • Metropolis

    ★★★★

  • Cléo from 5 to 7

    ★★★★

  • Babette's Feast

    ★★★★

  • The Three Caballeros

    ★★★★

  • Super High Me

    ★★★★

  • Jersey Girl

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 18 Films watched
  • 1.5 Average per month
  • 0.3 Average per week

Milestones

First Film

Metropolis

Feb 9

Last Film

Horrible Bosses 2

Dec 12

Genres, countries & languages

Drama
9 films
Comedy
8 films
Thriller
3 films
Romance
3 films
Adventure
3 films
Family
2 films
Documentary
2 films
Animation
2 films
Crime
2 films
Action
2 films
USA
12 films
Canada
1 film
Denmark
1 film
France
1 film
Australia
1 film
Italy
1 film
UK
1 film
Germany
1 film
English
15 films
French
2 films
German
1 film
Hungarian
1 film
Portuguese
1 film
Spanish
1 film
Chinese
1 film
Swedish
1 film
Danish
1 film

Breakdown

2014 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 76 Added 151

Watchlist

Stars

Crew & studios

🎈 Mr. Brooks 🎈’s most liked list

A.C.O.D.
Enough Said
The Sapphires

One First-Time Watch a Day in 2014

UPDATE: 12/5/2014 - Fucking nailed it.

I'm going to try to watch one new movie every day in 2014. Since I'll probably falter, I won't give up after one missed attempt, but will instead aim for 365 movies on this list by year's end.

Best: Her
Worst: Beastly

More lists

Highs and lows

Highest Average

Sunset Boulevard
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Color of Night
Average weighted rating:

2.2

Most Popular

How to Train Your Dragon
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

Saturday Night
Average weighted rating:

3.6

Films 🎈 Mr. Brooks 🎈 watched in 2014

  • Horrible Bosses 2
  • A View to a Kill
  • Babette's Feast
  • Jersey Girl
  • Exists
  • The Three Caballeros
  • Cléo from 5 to 7
  • Saturday Night
  • The Rover
  • Sunset Boulevard
  • The Captive
  • Let's Be Cops
  • Days of Thunder
  • A Million Ways to Die in the West
  • Color of Night
  • Super High Me
  • How to Train Your Dragon
  • Metropolis

World map

Highly rated films 🎈 Mr. Brooks 🎈 is yet to see

  • Mommy
  • Winter Sleep
  • Wild Tales
  • Pride
  • Güeros
  • The Way He Looks
  • Haider
  • Sherlock: The Sign of Three

Highly rated with 🎈 Mr. Brooks 🎈’s friends Patron

  • The Immigrant
  • The Wolf of Wall Street
  • Boyhood
  • Whiplash
  • Gone Girl
  • Listen Up Philip
  • Under the Skin
  • The Grand Budapest Hotel
  • Her
  • Starred Up
  • Life Itself
  • Blue Ruin
  • Calvary
  • The Lego Movie
  • Inherent Vice
  • Force Majeure
  • Ida
  • Love Is Strange
  • Edge of Tomorrow
  • Only Lovers Left Alive
  • The Babadook
  • The Tale of the Princess Kaguya
  • Interstellar
  • Dawn of the Planet of the Apes
  • Guardians of the Galaxy
  • Snowpiercer
  • Dallas Buyers Club
  • Nightcrawler
  • The Guest
  • Locke
  • John Wick
  • Godzilla
  • Wild
  • Captain America: The Winter Soldier
  • The Imitation Game
  • A Most Violent Year
  • Big Hero 6
  • Foxcatcher
  • Still Alice
  • 22 Jump Street
  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)
  • Neighbors
  • The Boxtrolls
  • Frozen
  • Lucy
  • '71
  • They Came Together
  • The Raid 2
  • The One I Love
  • Frank
  • The Interview
  • Chef
  • X-Men: Days of Future Past
  • Grand Piano
  • What If
  • Noah
  • Non-Stop
  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 1
  • The Hobbit: The Battle of the Five Armies
  • Top Five

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more