Highest rated films

  • Before Midnight

    ★★★★★

  • Prisoners

    ★★★★½

  • Pacific Rim

    ★★★★½

  • The World's End

    ★★★★½

  • The Kings of Summer

    ★★★★½

  • Trance

    ★★★★½

  • Iron Man 3

    ★★★★

  • The Great Gatsby

    ★★★★

  • Django Unchained

    ★★★★★

  • Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★★★

  • Drive

    ★★★★★

  • Before Sunrise

    ★★★★★

  • The Cabin in the Woods

    ★★★★★

  • Frances Ha

    ★★★★★

  • Before Sunset

    ★★★★★

  • The Place Beyond the Pines

    ★★★★★

  • Cloud Atlas

    ★★★★★

  • Lars and the Real Girl

    ★★★★★

  • Wings of Desire

    ★★★★★

  • Super

    ★★★★★

  • Paperman

    ★★★★★

  • Liberal Arts

    ★★★★★

  • The Hangover

    ★★★★½

  • We Need to Talk About Kevin

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 200 Films watched
  • 16.7 Average per month
  • 3.8 Average per week

Milestones

First Film

2 Days in Paris

Jan 2

Most Watched

Smashed

twice

Liberal Arts

twice

Iron Man 3

twice

Django Unchained

twice

Last Film

Thor: The Dark World

Nov 8

Genres, countries & languages

Drama
91 films
Thriller
71 films
Comedy
69 films
Action
45 films
Horror
39 films
Crime
36 films
Romance
34 films
Sci Fi
23 films
Adventure
19 films
Fantasy
19 films
USA
183 films
UK
17 films
France
16 films
Germany
9 films
Canada
7 films
Spain
3 films
Japan
3 films
Australia
2 films
Chile
2 films
India
2 films
English
197 films
French
20 films
Spanish
13 films
German
10 films
Russian
5 films
Italian
4 films
Norwegian
3 films
Japanese
3 films
Thai
3 films
Danish
2 films

Breakdown

2013 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 9 Added 83

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

🎈 Mr. Brooks 🎈’s most liked list

Her
The Place Beyond the Pines
Inside Llewyn Davis

2013 Best to Worst

Top: Best movie of the year.
Bottom: Worst movie of the year.

More lists

Highs and lows

Highest Average

Paris, Texas
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Movie 43
Average weighted rating:

1.4

Most Popular

Django Unchained
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

The Go-Getter
Average weighted rating:

3.1

Films 🎈 Mr. Brooks 🎈 watched in 2013

  • Thor: The Dark World
  • The To Do List
  • Prisoners
  • Paris, Texas
  • The Campaign
  • In Time
  • Alvin and the Chipmunks: Chipwrecked
  • Riddick
  • The World's End
  • The East
  • Before Sunset
  • Before Sunrise
  • You're Next
  • The Cabin in the Woods
  • Fright Night
  • Magic Magic
  • Pain & Gain
  • Extract
  • Kick-Ass 2
  • We're the Millers
  • Prince Avalanche
  • Little Children
  • Wendy and Lucy
  • Gremlins 2: The New Batch
  • The Hole
  • Margin Call
  • The Details
  • Mean Creek
  • The Kings of Summer
  • Disconnect
  • RED 2
  • The Impossible
  • The Warrior's Way
  • Cloud Atlas
  • The Wolverine
  • Frances Ha
  • Drinking Buddies
  • Smashed
  • Scenic Route
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • The Conjuring
  • Only God Forgives
  • R.I.P.D.
  • Before Midnight
  • Pacific Rim
  • Liberal Arts
  • The Runaways
  • Silent Hill: Revelation 3D
  • Near Dark
  • Mister Lonely
  • Firestarter
  • Despicable Me 2
  • Election
  • Super
  • White House Down
  • Shallow Grave
  • Manhattan
  • Monsters University
  • World War Z
  • Dead Man Down
  • Radio Days
  • This Is the End
  • V/H/S/2
  • Stand Up Guys
  • The Call
  • Stoker
  • Ruby Sparks
  • Trance
  • Now You See Me
  • The Hangover Part III
  • The Hangover
  • Due Date
  • Black Rock
  • 21 & Over
  • Larry Crowne
  • What's Your Number?
  • Real Steel
  • Star Trek Into Darkness
  • Child's Play 2
  • The Thing
  • Haywire
  • Aftershock
  • House at the End of the Street
  • The Great Gatsby
  • Hit & Run
  • Iron Man 3
  • Hansel & Gretel: Witch Hunters
  • Iron Man 3
  • Defiance
  • The Happening
  • Sunshine
  • Unbreakable
  • Conan the Barbarian
  • The Sessions
  • Butter
  • Upstream Color
  • The Red Balloon
  • Mud
  • Safe Haven
  • Liberal Arts
  • Cabin Fever
  • Once Upon a Time in Mexico
  • The Last Stand
  • Battleship
  • Chasing Mavericks
  • Death Sentence
  • Wreck-It Ralph
  • Kick-Ass
  • Louis C.K.: Oh My God
  • The Company You Keep
  • Cursed
  • Paranormal Activity 4
  • Chernobyl Diaries
  • To the Wonder
  • The Place Beyond the Pines
  • Creepshow 2
  • The Silence of the Lambs
  • Apt Pupil
  • Bachelorette
  • Evil Dead
  • Carrie
  • The Host
  • Dolores Claiborne
  • G.I. Joe: Retaliation
  • Midnight Cowboy
  • Seven Psychopaths
  • Oz the Great and Powerful
  • Taken 2
  • Footloose
  • Vanishing on 7th Street
  • Badlands
  • 10 Years
  • Killer Joe
  • All the Boys Love Mandy Lane
  • Warm Bodies
  • Shotgun Stories
  • Stake Land
  • Drive
  • Jack the Giant Slayer
  • Identity Thief
  • Smashed
  • Platoon
  • Aziz Ansari: Dangerously Delicious
  • Mike Birbiglia: What I Should Have Said Was Nothing
  • Louis C.K.: Live at the Beacon Theater
  • For Ellen
  • A Good Day to Die Hard
  • Wings of Desire
  • House
  • Eraserhead
  • Headhunters
  • Sleepwalk with Me
  • Hope Springs
  • Safety Not Guaranteed
  • The Go-Getter
  • Gosford Park
  • Would You Rather
  • Paperman
  • Factotum
  • Top Gun
  • The Proposition
  • The King of Kong: A Fistful of Quarters
  • Morning Glory
  • Lars and the Real Girl
  • Compliance
  • Side Effects
  • The Lorax
  • Couch
  • The Birds
  • Hitchcock
  • Excision
  • Bullet to the Head
  • Movie 43
  • Harold and Maude
  • We Need to Talk About Kevin
  • The Hours
  • Irreversible
  • The Nines
  • 2 Days in New York
  • Big Miracle
  • Saving Silverman
  • Nobody Walks
  • Promised Land
  • Wrong
  • Safe
  • The Mechanic
  • V/H/S
  • Gangster Squad
  • Scary Movie 3
  • The Ring
  • Blow
  • Mama
  • A Glimpse Inside the Mind of Charles Swan III
  • John Dies at the End
  • Rampart
  • Django Unchained
  • Red Lights
  • Django Unchained
  • Texas Chainsaw 3D
  • 2 Days in Paris

World map

Highly rated films 🎈 Mr. Brooks 🎈 is yet to see

  • Hope
  • Doctor Who: The Day of the Doctor
  • Like Father, Like Son
  • An Adventure in Space and Time
  • Tangerines
  • Tattoo
  • A Wolf at the Door
  • Boy & the World

Highly rated with 🎈 Mr. Brooks 🎈’s friends Patron

  • The Wolf of Wall Street
  • Inside Llewyn Davis
  • Before Midnight
  • Her
  • Gravity
  • The World's End
  • 12 Years a Slave
  • Mud
  • Upstream Color
  • Nebraska
  • Django Unchained
  • Short Term 12
  • Frances Ha
  • The Conjuring
  • Captain Phillips
  • Prisoners
  • Behind the Candelabra
  • Frozen
  • The Spectacular Now
  • Iron Man 3
  • American Hustle
  • This Is the End
  • Side Effects
  • Fruitvale Station
  • Spring Breakers
  • The Wolverine
  • The Hunger Games: Catching Fire
  • Pacific Rim
  • The Hobbit: The Desolation of Smaug
  • Jack Reacher
  • Star Trek Into Darkness
  • Fast & Furious 6
  • Blue Jasmine
  • Rush
  • Warm Bodies
  • Stoker
  • Dallas Buyers Club
  • Evil Dead
  • Trance
  • The Heat
  • Monsters University
  • Seven Psychopaths
  • Thor: The Dark World
  • The Bling Ring
  • Anchorman 2: The Legend Continues
  • White House Down
  • Pain & Gain
  • To the Wonder
  • World War Z
  • The Last Stand
  • The Great Gatsby
  • Oz the Great and Powerful
  • Only God Forgives
  • Gangster Squad
  • Now You See Me
  • Oblivion
  • G.I. Joe: Retaliation
  • Elysium
  • Man of Steel
  • Bullet to the Head

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more