Monster_Groupie has logged 67 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Katzelmacher

Katzelmacher

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Alligator 2: The Mutation

Alligator 2: The Mutation

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Isolation

Isolation

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Mermaid

The Mermaid

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
At the Earth's Core

At the Earth's Core

1976
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Brothers Grimm

The Brothers Grimm

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Bourne Legacy

The Bourne Legacy

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Whole Nine Yards

The Whole Nine Yards

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Jason Bourne Teaches Cooking

Jason Bourne Teaches Cooking

2016
×
Read the review Edit this entry  
28
The Bourne Ultimatum

The Bourne Ultimatum

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Bourne Supremacy

The Bourne Supremacy

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Bourne Identity

The Bourne Identity

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
It Came from Beneath the Sea

It Came from Beneath the Sea

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Deep

The Deep

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Host

The Host

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Them!

Them!

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Mission: Impossible II

Mission: Impossible II

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Deadly Prey

Deadly Prey

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Teen Wolf

Teen Wolf

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Deadly Spawn

The Deadly Spawn

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Alligator

Alligator

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Forbidden Planet

Forbidden Planet

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Freeway

Freeway

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Capote

Capote

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Prey

Prey

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Flodder

Flodder

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Stung

Stung

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Driving Me Crazy

Driving Me Crazy

1991
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Open Water

Open Water

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Rescue Dawn

Rescue Dawn

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Autopsy of Jane Doe

The Autopsy of Jane Doe

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Haunter

Haunter

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Three Days of the Condor

Three Days of the Condor

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dr. Jekyll and Mr. Hyde

Dr. Jekyll and Mr. Hyde

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Down

Down

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Highlander

Highlander

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ator, the Fighting Eagle

Ator, the Fighting Eagle

1982
×
Read the review Edit this entry  
08
Phase IV

Phase IV

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry