Monika has logged 137 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Map of Tiny Perfect Things

The Map of Tiny Perfect Things

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Cinderella

Cinderella

2021
×
Read the review Edit this entry  
02
He's All That

He's All That

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Annette

Annette

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Words Bubble Up Like Soda Pop

Words Bubble Up Like Soda Pop

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Five Feet Apart

Five Feet Apart

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Act

The Act

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Billy Madison

Billy Madison

1995
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Superbad

Superbad

2007
×
★★★½
Edit this entry  
10
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Death Note

Death Note

2006
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Parent Trap

The Parent Trap

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Awake

Awake

2021
×
Read the review Edit this entry  
05
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★
Edit this entry  
02
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Crash Landing on You

Crash Landing on You

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Coco

Coco

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Matilda

Matilda

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Invisible Guest

The Invisible Guest

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The 40 Year Old Virgin

The 40 Year Old Virgin

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Funny People

Funny People

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Stranger Than Fiction

Stranger Than Fiction

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Edit this entry  
05
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★★
Edit this entry  
01
Friends: The Reunion

Friends: The Reunion

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Cruella

Cruella

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Your Lie in April

Your Lie in April

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Wotakoi: Love is Hard for Otaku

Wotakoi: Love is Hard for Otaku

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Children of the Sea

Children of the Sea

2019
×
★★
Read the review Edit this entry