Sort by

MongooseCmr has logged 229 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Thieves' Highway

Thieves' Highway

1949
×
★★★½
Edit this entry  
28
Shaft

Shaft

1971
×
★★
Edit this entry  
25
King Kong

King Kong

1933
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Man Who Would Be King

The Man Who Would Be King

1975
×
★★★
Edit this entry  
18
Darkman

Darkman

1990
×
★★
Edit this entry  
18
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Mule

The Mule

2018
×
★★★½
Edit this entry  
12
American Made

American Made

2017
×
★★½
Edit this entry  
10
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
Edit this entry  
09
Public Enemies

Public Enemies

2009
×
★★½
Edit this entry  
09
Little Women

Little Women

1949
×
★★
Edit this entry  
07
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★
Edit this entry  
07
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★
Edit this entry  
06
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★
Edit this entry  
29
M*A*S*H

M*A*S*H

1970
×
★★½
Edit this entry  
29
Brimstone & Glory

Brimstone & Glory

2017
×
Edit this entry  
28
Ride the High Country

Ride the High Country

1962
×
★★★★
Edit this entry  
26
Brewster McCloud

Brewster McCloud

1970
×
★★★★
Edit this entry  
25
Green Book

Green Book

2018
×
★★
Edit this entry  
23
The Jerk

The Jerk

1979
×
★★
Edit this entry  
20
Widows

Widows

2018
×
★★½
Edit this entry  
19
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★½
Edit this entry  
16
Leaving Las Vegas

Leaving Las Vegas

1995
×
★½
Edit this entry  
16
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Curse of Quon Gwon: When the Far East Mingles with the West

The Curse of Quon Gwon: When the Far East Mingles with the West

1917
×
Edit this entry  
15
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★
Edit this entry  
09
Blue Steel

Blue Steel

1990
×
★★½
Edit this entry  
07
First Man

First Man

2018
×
★★★
Edit this entry  
06
The Omega Man

The Omega Man

1971
×
★★
Edit this entry  
05
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★
Edit this entry  
04
The Spirit of Charles Lindbergh

The Spirit of Charles Lindbergh

1984
×
Edit this entry  
02
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★½
Edit this entry  
28
Collateral

Collateral

2004
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★½
Edit this entry  
20
Halloween

Halloween

2018
×
★★½
Edit this entry  
15
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★
Edit this entry  
15
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★½
Edit this entry  
14
Big Eyes

Big Eyes

2014
×
★½
Edit this entry  
13
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★
Edit this entry  
12
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★
Edit this entry  
11
Jacob's Ladder

Jacob's Ladder

1990
×
★★
Edit this entry  
10
The Unknown

The Unknown

1927
×
★★½
Edit this entry  
07
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★½
Edit this entry  
07
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★
Edit this entry  
05
The Last of the Mohicans

The Last of the Mohicans

1992
×
★★★
Edit this entry  
01
The Sinking of the Lusitania

The Sinking of the Lusitania

1918
×
★★½
Edit this entry  
01
Girls Taking Time Checks

Girls Taking Time Checks

1904
×
★★★½
Edit this entry  
01
Casting a Guide Box

Casting a Guide Box

1904
×
Edit this entry  
01
Welding the Big Ring

Welding the Big Ring

1904
×
Edit this entry  
01
New York Subway

New York Subway

1905
×
Edit this entry