Iman has logged 68 entries for films during March 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★½
Edit this entry  
31
Joy of Man's Desiring

Joy of Man's Desiring

2014
×
★★★
Edit this entry  
30
To the Ends of the Earth

To the Ends of the Earth

2019
×
★★½
Edit this entry  
30
Vic + Flo Saw a Bear

Vic + Flo Saw a Bear

2013
×
★★★
Edit this entry  
29
Bestiary

Bestiary

2012
×
★★½
Edit this entry  
29
Liberté

Liberté

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Curling

Curling

2010
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Enemy Lines

The Enemy Lines

2010
×
★½
Edit this entry  
27
Carcasses

Carcasses

2009
×
★★
Edit this entry  
27
The Event

The Event

2015
×
★★★★
Edit this entry  
26
All That She Wants

All That She Wants

2008
×
★★½
Edit this entry  
25
Our Private Lives

Our Private Lives

2007
×
★½
Edit this entry  
25
The Bridges of Sarajevo

The Bridges of Sarajevo

2014
×
★★
Edit this entry  
24
Drifting States

Drifting States

2005
×
★★½
Edit this entry  
24
Father and Sons

Father and Sons

2014
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Sea Stares at Us from Afar

The Sea Stares at Us from Afar

2017
×
★★½
Edit this entry  
23
Kuro

Kuro

2017
×
★★½
Edit this entry  
23
Still Life / Nature morte

Still Life / Nature morte

2013
×
★★½
Edit this entry  
23
Exotica, Erotica, Etc.

Exotica, Erotica, Etc.

2015
×
★★½
Edit this entry  
22
Foreign Parts

Foreign Parts

2010
×
★★★★
Edit this entry  
22
Drift

Drift

2017
×
★★★½
Edit this entry  
21
Sozenji Baba

Sozenji Baba

1928
×
★★½
Edit this entry  
21
Jiraiya the Hero

Jiraiya the Hero

1921
×
★★½
Edit this entry  
21
Shibukawa Bangorō

Shibukawa Bangorō

1922
×
★★
Edit this entry  
20
Jirokichi the Rat

Jirokichi the Rat

1931
×
★★★
Edit this entry  
20
Yaji and Kita: Yasuda's Rescue

Yaji and Kita: Yasuda's Rescue

1927
×
★★★
Edit this entry  
20
Yaji and Kita: The Battle of Toba Fushimi

Yaji and Kita: The Battle of Toba Fushimi

1928
×
★★
Edit this entry  
20
Man-Slashing Horse-Piercing Sword

Man-Slashing Horse-Piercing Sword

1929
×
★★½
Edit this entry  
20
An Unforgettable Grudge

An Unforgettable Grudge

1926
×
★★½
Edit this entry  
20
Orochi

Orochi

1925
×
★★★½
Edit this entry  
20
Backward Flow

Backward Flow

1924
×
★★½
Edit this entry  
19
Street Without End

Street Without End

1934
×
★★★
Edit this entry  
19
Every-Night Dreams

Every-Night Dreams

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Apart From You

Apart From You

1933
×
★★★½
Edit this entry  
18
No Blood Relation

No Blood Relation

1932
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Flunky, Work Hard!

Flunky, Work Hard!

1931
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Water Magician

The Water Magician

1933
×
★★★½
Edit this entry  
17
Taste of Cement

Taste of Cement

2017
×
★★
Edit this entry  
16
Without

Without

2011
×
Edit this entry  
16
There Is No Evil

There Is No Evil

2020
×
★½
Edit this entry  
15
Tokyo March

Tokyo March

1929
×
★★★
Edit this entry  
15
Song of Home

Song of Home

1925
×
★★½
Edit this entry  
15
A Story of Floating Weeds

A Story of Floating Weeds

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Royal Road

The Royal Road

2015
×
★★★★
Edit this entry  
14
A Mother Should Be Loved

A Mother Should Be Loved

1934
×
★★½
Edit this entry  
14
Woman of Tokyo

Woman of Tokyo

1933
×
★★★
Edit this entry  
14
Dragnet Girl

Dragnet Girl

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Passing Fancy

Passing Fancy

1933
×
★★
Edit this entry  
12
Where Now Are the Dreams of Youth?

Where Now Are the Dreams of Youth?

1932
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Maidan

Maidan

2014
×
★★★½
Edit this entry