• Oxygen

    ★★

  • The Mitchells vs. The Machines

    ★★

  • Hong Sangsoo | Winner of the Silver Bear for Best Screenplay

  • earthearthearth

    ★★★½

  • Judas and the Black Messiah

    ★★½

  • In the Earth

    ★★★

  • Cockroach

    ★★

  • Monster Hunter

    ★★★

  • Mank

    ★★

  • October Rumbles

    ★★★½

  • My Psychedelic Love Story

    ★★★

  • Soul

    ★★★

  • Zappa

    ★★★

  • Red Post on Escher Street

    ★★★★★

  • Atarrabi & Mikelats

    ★★★½

  • On the Rocks

    ★★½

  • Rifkin's Festival

    ★★★

  • Her Socialist Smile

    ★★★½

  • Love Affair(s)

    ★★★½

  • Wolfwalkers

    ★★★½

  • Genus Pan

    ★★★

  • Beginning

    ★★

  • Nomadland

    ★★

  • Fauna

    ★★½

  • Yellow Cat

    ★★★

  • Hopper/Welles

    ★★★½

  • Notturno

    ★★½

  • Dear Comrades!

    ★★★

  • Sportin' Life

    ★★★

  • Mandibles

    ★★★

  • The Man Who Sold His Skin

    ★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★

  • Ghosts

  • City Hall

    ★★★½

  • The Human Voice

    ★★½

  • Night in Paradise

    ★★

  • The Brilliant Biograph: Earliest Moving Images of Europe (1897-1902)

    ★★★½

  • The Lonely 19:00

    ★★★

  • Wittgenstein Plays Chess with Marcel Duchamp, or How Not to Do Philosophy

    ★★★

  • The Day of Destruction

    ★★

  • Liminal

    ★★½

  • Japan Sinks: 2020

    ★★½

  • I'm Really Good

    ★★★

  • Wife of a Spy

    ★★★

  • Movie That Invites Pausing

    ★★★½

  • Victor in Paradise

    ★★½

  • Labor of Love

    ★★★★

  • Disconnect

    ½

  • Don't lose heart - a letter to Yorgos

    ★★½

  • My influences

    ★★★

  • The Infinite Confinement

  • Family

    ★★

  • The Conversations of Donkey and Rabbit

    ★½

  • We are in this apart

    ★½

  • DAU. Three Days

    ★★½

  • Normal People

    ★★★

  • Mimaroğlu: The Robinson of Manhattan Island

  • DAU. Nora Mother

    ★★

  • Visit

    ★★½

  • Be Absolute for Death

    ★½

  • A Fable

    ★★

  • (untitled)

    ½

  • cnfnmnt e/scp(i)sm

    ★★★

  • These Days

    ½

  • Spotting Fig trees

    ½

  • Himala: Isang Diyalektika ng Ating Panahon

    ★★½

  • The Last Dance

    ★★★½

  • Nobody Knows I'm Here

    ★★★

  • Deviation

    ★★½

  • France Against the Robots

    ★★★★

  • Inventing the Future

    ★★★½

  • Sisters with Transistors

    ★★★½