Mitch has logged 609 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Father

The Father

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Another Round

Another Round

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
News of the World

News of the World

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Painter and the Thief

The Painter and the Thief

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Sun

A Sun

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Tenet

Tenet

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Vitalina Varela

Vitalina Varela

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Up

Up

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Old Guard

The Old Guard

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Education

Education

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
I'm Your Woman

I'm Your Woman

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Beanpole

Beanpole

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Greyhound

Greyhound

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Prom

The Prom

2020
×
Read the review Edit this entry  
10
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mulan

Mulan

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Elephant

Elephant

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Collective

Collective

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Bad Day at Black Rock

Bad Day at Black Rock

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry