• Malignant

    Malignant

    ★★★½

    Insidious meets Aquaman, no kidding

  • Old

    Old

    ½

    The worst movie I've ever seen in my entire life. Its as if you took “Climax” and made it really really bad. Also weird coincidence, last movie i watched was free guy where there was a character in a blue shirt named “guy” and in this movie there was a character in a blue shirt named “guy” like how many movies have a character called guy, I just happen to watch two in a row with such uncreative name choices that they both have characters named guy… is it a coincidence or something more…

  • Good Morning

    Good Morning

    ★★★★½

    Who knew a movie with so many fart jokes could be so good

  • Death Proof

    Death Proof

    ★★★★

    When I heard this was Tarantino’s worst film I was intrigued to watch it and see why. If people consider this his worst film then its just a testament to how great a filmmaker he is, I really loved it and had a lot of FUN. Honestly, would rather rewatch this instead of once upon a time in Hollywood, its just so entertaining and doesn’t overstay its welcome at all. It’s one of the most creative slasher movies I've seen in a long time and will definitely be giving this a rewatch.

  • Tell Me Who I Am

    Tell Me Who I Am

    ★★★½

    Excellent story, overdramatized presentation.

  • The Suicide Squad

    The Suicide Squad

    ★★★½

    Imagine if DC hired actual directors and writers who had a passionate vision and gave them free reign to make that vision come to life…  Marvel would be real shook then.

  • Black Widow

    Black Widow

    ★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I liked it. I know its tacky but i like the fact that it’s a big metaphor to whats been going on in Hollywood as of late, Harvey Weinstein type villain who controls women and sees them as objects who holds a HIGH (literally) position of power in society. That subtext turns it from a mediocre cash grab to a mediocre cash grab that has the potential to get some thoughts going.

    I liked the “family” dynamics between Captain Russia…

  • Space Jam: A New Legacy

    Space Jam: A New Legacy

    ½

    Ready Player Poo

    Like did Warner Bros hire the director of Scary Movie 5 and think that would be a good idea, like who thought that would work. At least Ready Player One attempted to have a story and plot this is just meandering CGI for 2 hours with the most basic message of all time. 

    Don Cheadle's manager should be fired. 

    I wish it was just simply fun to watch but i couldn’t stand a second of it tbh,…

  • Compliance

    Compliance

    ★★★

    This movie takes place in an alternate reality where humans aren’t born with any sense of logic, critical thinking or foresight. However, seems like this is closely based off real life events where this actually happened… sooo is this just terrible writing or accurate to humanity… it’s a mix of both, I think people are quick to comply with authority even just the idea of it, and they kinda address that its because as kids we are programmed to comply…

  • Kung Fu Panda 3

    Kung Fu Panda 3

    ★★★

    “Pandas are fat, get it?”


    Vibrant visuals!!! Story was basic as hell tho pretty much just follows the exact same structure as the last two in the series and some of the jokes were not landing for me


    and why did guillermo del toro produce this


    and why did hans zimmer compose this

  • Cruella

    Cruella

    ★★½

    Fell into a lot of tropes, characters were complete caricatures and disney are scum. I was hoping for a better version of “devil wears prada” but what i got was a watered down “joker”. Loved the makeup and costume design for cruella and emma stones eyes will potentially fall out of her fucking head if shes not careful like seriously they are so big, bigger than her mouth and that isn’t an insult, like i love the look of alita (watched it drunk).

  • Dragonball Evolution

    Dragonball Evolution

    ½

    Seriously: 0.5/5
    In Terms of Enjoyment: 5/5