Brian has logged 44 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Bitter Tears of Petra von Kant

The Bitter Tears of Petra von Kant

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Sin Cielo

Sin Cielo

2017
×
Read prior review Edit this entry  
30
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Sin Cielo

Sin Cielo

2017
×
Read the review Edit this entry  
28
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Devils

The Devils

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Way He Looks

The Way He Looks

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
World on a Wire

World on a Wire

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Love Is the Devil: Study for a Portrait of Francis Bacon

Love Is the Devil: Study for a Portrait of Francis Bacon

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bad Education

Bad Education

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Cruising

Cruising

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Seven Beauties

Seven Beauties

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
We Are the Flesh

We Are the Flesh

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Daisies

Daisies

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Coffee and Cigarettes

Coffee and Cigarettes

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Scarlet Street

Scarlet Street

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Henry: Portrait of a Serial Killer

Henry: Portrait of a Serial Killer

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Irreversible

Irreversible

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Lili Marleen

Lili Marleen

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Beneath the Skin

Beneath the Skin

1981
×
Read prior review Edit this entry  
06
Seven Beauties

Seven Beauties

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Amityville Horror

The Amityville Horror

1979
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Beneath the Skin

Beneath the Skin

1981
×
Read the review Edit this entry  
05
OPAL

OPAL

2020
×
Read the review Edit this entry  
05
Into the Woods

Into the Woods

1991
×
Read the review Edit this entry  
05
The Woman in the Window

The Woman in the Window

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Last House on the Left

The Last House on the Left

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Death in Venice

Death in Venice

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Bad Trip

Bad Trip

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry