Brian has logged 379 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
Read the review Edit this entry  
21
The Beyond

The Beyond

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Black Cat

The Black Cat

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Velvet Underground

The Velvet Underground

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Society

Society

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Belladonna of Sadness

Belladonna of Sadness

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Twilight

Twilight

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mars Attacks!

Mars Attacks!

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Benny's Video

Benny's Video

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Germany Year Zero

Germany Year Zero

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Skeleton Dance

The Skeleton Dance

1929
×
Edit this entry  
11
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hedgehog in the Fog

Hedgehog in the Fog

1975
×
Edit this entry  
09
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Voices

The Voices

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Legend of Sleepy Hollow

The Legend of Sleepy Hollow

1949
×
Read the review Edit this entry  
06
The Fall of the House of Usher

The Fall of the House of Usher

1942
×
Read the review Edit this entry  
05
In a Glass Cage

In a Glass Cage

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Hellbound: Hellraiser II

Hellbound: Hellraiser II

1988
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Rapture

Rapture

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Garden

The Garden

1990
×
Read the review Edit this entry  
29
Death in Venice

Death in Venice

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Story of Adele H.

The Story of Adele H.

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Distant Voices, Still Lives

Distant Voices, Still Lives

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Room in Town

A Room in Town

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Um Clássico, Dois em Casa, Nenhum Jogo Fora

Um Clássico, Dois em Casa, Nenhum Jogo Fora

1968
×
Read the review Edit this entry  
21
Dear Evan Hansen

Dear Evan Hansen

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Rome, Open City

Rome, Open City

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Dracula

Dracula

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Vampire

The Vampire

1945
×
Read the review Edit this entry  
17
Frisk

Frisk

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Tea and Sympathy

Tea and Sympathy

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry