molly has logged 56 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Little Frick and the Fiddle

Little Frick and the Fiddle

1952
×
Edit this entry  
24
The Seventh Master of the House

The Seventh Master of the House

1966
×
Edit this entry  
20
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
Edit this entry  
15
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Edit this entry  
12
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★★
Edit this entry  
11
Prime Time

Prime Time

2021
×
★★★½
Edit this entry  
05
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★
Edit this entry  
02
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★½
Edit this entry  
19
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Yung Lean: In My Head

Yung Lean: In My Head

2020
×
★★★★
Edit this entry  
01
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★
Edit this entry  
30
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★½
Edit this entry  
27
Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Escape Room: Tournament of Champions

Escape Room: Tournament of Champions

2021
×
★★★
Edit this entry  
19
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Stanford Prison Experiment

The Stanford Prison Experiment

2015
×
★★½
Edit this entry  
16
Dissimilated Vision

Dissimilated Vision

2012
×
Edit this entry  
16
Echek

Echek

2000
×
Edit this entry  
16
Blue Green

Blue Green

2007
×
Edit this entry  
16
Papers, Please: The Short Film

Papers, Please: The Short Film

2018
×
★★½
Edit this entry  
13
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Neon Genesis Evangelion

Neon Genesis Evangelion

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Roof Culture Asia

Roof Culture Asia

2017
×
★★★
Edit this entry  
13
Braid

Braid

2018
×
★★★
Edit this entry  
07
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★★
Edit this entry  
05
Lumberjacked

Lumberjacked

2020
×
★½
Edit this entry  
05
Suki

Suki

2019
×
★★★
Edit this entry  
28
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
Read prior review Edit this entry  
19
Bo Burnham: What.

Bo Burnham: What.

2013
×
Read prior review Edit this entry  
02
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
Edit this entry  
23
Puella Magi Madoka Magica

Puella Magi Madoka Magica

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Hotel Transylvania

Hotel Transylvania

2012
×
Read the review Edit this entry  
23
Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
Edit this entry  
12
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★½
Edit this entry  
09
Swing Kids

Swing Kids

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★½
Edit this entry  
07
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry