Mimi has written 26 reviews for films rated ★★★★ .

  • In Fabric

    In Fabric

    ★★★★

    this was creepy and so so bizarre and i love it but i regret the the cursed internet holes to which it dragged me

  • Annette

    Annette

    ★★★★

    absolutely unhinged

  • Sleepaway Camp

    Sleepaway Camp

    ★★★★

    i love queer cinema 😌

  • Wild at Heart

    Wild at Heart

    ★★★★

    nic cage really was like can i please sing elvis and wear my own snakeskin jacket and david lynch said fuck it go ahead. amazing

  • Beyond the Black Rainbow

    Beyond the Black Rainbow

    ★★★★

    all the neon, synth, eye gouging & mind melting of Mandy, but much less satisfying. setup was so cool idk i wanted more

  • Shaun of the Dead

    Shaun of the Dead

    ★★★★

    hilarious and amazing

  • Batman Returns

    Batman Returns

    ★★★★

    this Penguin is so sweet and sad protect him

  • Luca

    Luca

    ★★★★

    so so so sweet😌🌈💛🛵

  • Thirst

    Thirst

    ★★★★

    some definite pacing problems but HOLY SHIT the cinematography and sound design are brilliant. blood sucking, water beds, mahjong… it’s all here and lucid as hell. tae-ju is a perfect character she deserves the world ❤️

  • Saint Maud

    Saint Maud

    ★★★★

    wowowow stunning first film for rose glass. definitely toes the line of predictability & i expected more shock and idk, terror?? but overall this is a clever and creepy lil slow burn in a neat 80 min package whose final shots will have you GASPING

  • The Quiet Family

    The Quiet Family

    ★★★★

    this movie keeps things pretty disjointed, but it works as a black comedy with plenty of addams family-esque humor and an incredible soundtrack. choi min-sik’s tamest role no doubt

  • Disco Pigs

    Disco Pigs

    ★★★★

    cillian singing the kinks during a club brawl?? yes PLEASE but i cannot believe irish people actually talk like this