• Shaun of the Dead

    Shaun of the Dead

    ★★★★

    hilarious and amazing

  • Batman Returns

    Batman Returns

    ★★★★

    this Penguin is so sweet and sad protect him

  • Batman

    Batman

    ★★★½

    can’t even tell u who my favorite joker is anymore

  • The Wicker Man

    The Wicker Man

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    midsommar/twin peaks musical mashup w cop-killer christopher lee mmmmm yes

  • Creep

    Creep

    ★★★

    the wolf mask was genuinely freaky

  • The Lighthouse

    The Lighthouse

    ★★★★★

    better upon rewatch (w subtitles!!!). truly just the horniest, most bizarre lil story ever

  • Luca

    Luca

    ★★★★

    so so so sweet😌🌈💛🛵

  • Memories of Murder

    Memories of Murder

    ★★★

    some things to love about this but meh. the chaser & i saw the devil did it way better

  • A Quiet Place Part II

    A Quiet Place Part II

    ★★★½

    this raised about 500 more questions than it answered but i had so much fun watching

  • Splinter

    Splinter

    ★★★

    bad characters, stupid plot, good fx made it an ok watch. would be way cooler if this movie didn’t shy away from showing all the body horror/creature design. like why introduce such great monsters only to be shown in jerky cuts and shaky cam

  • Kill List

    Kill List

    ★★★★½

    really liked this!! erratic, bloody, laced with dark comedy…kill list is a theatrical slow burn with a final act reminiscent of other recent horror hits (hereditary, the invitation). i do think the creepiness factor could be upped if this movie addressed one of the many questions it left unanswered, but the ending was surprisingly satisfying regardless. i really enjoyed jay as a character, mostly because he has the energy of a peaky blinder

  • Thirst

    Thirst

    ★★★★

    some definite pacing problems but HOLY SHIT the cinematography and sound design are brilliant. blood sucking, water beds, mahjong… it’s all here and lucid as hell. tae-ju is a perfect character she deserves the world ❤️