Mimi has written 105 reviews for films during 2021.

  • Tusk

    Tusk

    ★★

    mostly watched to see how they’d incorporate my favorite fleetwood mac song, and that turned out to be the best part of the movie. super lazy, self indulgent body horror with like 2 real shocks

  • Stoker

    Stoker

    ★★★★★

    fucking captivating. a relatively simple and somewhat predictable story but the editing and music are beyond genius

  • In Fabric

    In Fabric

    ★★★★

    this was creepy and so so bizarre and i love it but i regret the the cursed internet holes to which it dragged me

  • Malignant

    Malignant

    ★★

    tbh i had high expectations but this was just not that good. annabelle tries her best to carry the movie despite bad script & costars. boring, not scary and surprisingly amateurish…this was a real snoozer for me

  • Venom: Let There Be Carnage

    Venom: Let There Be Carnage

    ★★★½

    good, gay fun until the end, in which woody & naomie’s characters are absolutely fucked over. zero nuance but lots of head chomping🤝


    i do not, nor will i ever understand tom hardy’s accent in these movies but i accept his choices

  • The Many Saints of Newark

    The Many Saints of Newark

    ★★★

    agonizing over this one because Sopranos is my Favorite Thing Ever. Michael and Vera are clear standouts but the script totally cut off their full potential. Harold’s plot was poorly done and gratuitous (they really chose the worst torture scene to try and force laughs out of), and his redemption moment with Dickie was equally eyebrow-raising. I needed way less and also way more; without all the added crap they could’ve built up the canon and it’s twists, and done…

  • Logan

    Logan

    ★★★★★

    can’t stop won’t stop thinking about this movie. i’m unwell

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★

    this was 40% good. missed opportunity for a developed father/son dynamic

  • The Brood

    The Brood

    ★★½

    this dragged but the last 10 minutes👍👍👍

  • Escape from Tomorrow

    Escape from Tomorrow

    ★½

    the shittiest of shit tier dads lmao

  • Happy-Go-Lucky

    Happy-Go-Lucky

    ★★★★½

    love this. it’s like if fleabag was happy

  • Nocturnal Animals

    Nocturnal Animals

    ★★

    i just don’t care