Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
East Side, West Side

East Side, West Side

1949
×
★★★
Edit this entry  
16
Ronin

Ronin

1998
×
Edit this entry  
15
Bowfinger

Bowfinger

1999
×
Edit this entry  
14
Panic Room

Panic Room

2002
×
Read prior review Edit this entry  
12
An American Tragedy

An American Tragedy

1931
×
Edit this entry  
11
Her Man

Her Man

1930
×
★★★★
Edit this entry  
10
Gigli

Gigli

2003
×
½
Edit this entry  
10
I Love Trouble

I Love Trouble

1948
×
★★
Edit this entry  
09
Where’s Poppa?

Where’s Poppa?

1970
×
★½
Edit this entry  
09
301/302

301/302

1995
×
★★★
Edit this entry  
07
Doctor X

Doctor X

1932
×
★★★
Edit this entry  
30
The Night of Counting the Years

The Night of Counting the Years

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Don's Party

Don's Party

1976
×
Edit this entry  
30
Puberty Blues

Puberty Blues

1981
×
Edit this entry  
29
Tomorrow Is Another Day

Tomorrow Is Another Day

1951
×
★★★
Edit this entry  
29
No Fear, No Die

No Fear, No Die

1990
×
Edit this entry  
26
Accident

Accident

1967
×
★★★★
Edit this entry  
06
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
½
Edit this entry  
24
It's My Turn

It's My Turn

1980
×
Edit this entry  
23
These Three

These Three

1936
×
★★★½
Edit this entry  
22
Before Midnight

Before Midnight

1933
×
Edit this entry  
26
Enchantment

Enchantment

1948
×
Edit this entry  
25
Bell, Book and Candle

Bell, Book and Candle

1958
×
★★★★½
Edit this entry  
24
We're No Angels

We're No Angels

1955
×
★★½
Edit this entry  
24
Beyond Tomorrow

Beyond Tomorrow

1940
×
Read the review Edit this entry  
24
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
Read the review Edit this entry  
15
Cover Up

Cover Up

1949
×
★½
Edit this entry  
14
Brother Orchid

Brother Orchid

1940
×
★★★
Edit this entry  
11
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Pocketful of Miracles

Pocketful of Miracles

1961
×
Read the review Edit this entry  
09
The Woman Racket

The Woman Racket

1930
×
★★½
Edit this entry  
08
D.O.A.

D.O.A.

1949
×
★★★
Edit this entry  
07
She's Working Her Way Through College

She's Working Her Way Through College

1952
×
½
Edit this entry  
06
Woman Wanted

Woman Wanted

1935
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Kept Husbands

Kept Husbands

1931
×
★★
Edit this entry  
05
The Silver Horde

The Silver Horde

1930
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Cool It Carol

Cool It Carol

1970
×
Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
Edit this entry  
28
Lenny

Lenny

1974
×
Edit this entry  
28
The Teckman Mystery

The Teckman Mystery

1954
×
Edit this entry  
28
Empty Suitcases

Empty Suitcases

1980
×
Edit this entry  
28
Janine

Janine

1990
×
Edit this entry  
28
Greetings from Africa

Greetings from Africa

1996
×
Edit this entry  
28
The United States of America

The United States of America

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Family Plot

Family Plot

1976
×
Edit this entry  
26
The Crowd Roars

The Crowd Roars

1932
×
Edit this entry  
15
Four's a Crowd

Four's a Crowd

1938
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Dr. Monica

Dr. Monica

1934
×
★★½
Edit this entry  
14
Nightfall

Nightfall

1956
×
Edit this entry  
13
The Sign of Venus

The Sign of Venus

1955
×
Read the review Edit this entry