• Bo Burnham: Inside

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★½

  • Lovers Rock

    ★★★★★

  • South

    ★★★½

  • The Father

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★½

  • State Funeral

    ★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • Those That, at a Distance, Resemble Another

    ★★

  • A Month of Single Frames

    ★★½

  • Olla

    ★★★★

  • Amazing Grace

    ★★★★★

  • Vever (For Barbara)

    ★★★

  • Black Pond

    ★★★

  • They'll Love Me When I'm Dead

    ★★★½

  • The Image Book

    ★★

  • Jim & Andy: The Great Beyond

    ★★★★

  • Arrival

    ★★★½

  • A Prophet

    ★★★★

  • Pusher III

    ★★★★

  • Pusher II: With Blood on My Hands

    ★★★★

  • Sexy Beast

    ★★★★

  • Man on the Moon

    ★★★★

  • Audition

    ★★★★★

  • The Blair Witch Project

    ★★

  • Ringu

    ★★★★

  • Pusher

    ★★★★★

  • La Haine

    ★★★

  • Pulp Fiction

    ★★★★★

  • The Day Today

    ★★★★½

  • In the Soup

    ★★★★½

  • Cape Fear

    ★★★★

  • They Live

    ★★

  • Hero

    ★★½

  • The King of Comedy

    ★★★★★

  • Wild Style

    ★★½

  • Lenz

    ★½

  • Magic

    ★★★★★

  • House

    ★★★½

  • Taxi Driver

    ★★★★★

  • Daguerréotypes

    ★★★★½

  • Just One Kid

    ★★★★★

  • Fantastic Planet

    ★★★★½

  • Punishment Park

    ★★★★½

  • Meeting the Man: James Baldwin in Paris

    ★★★★½

  • Le Révélateur

    ★★★★

  • Billion Dollar Brain

    ★★★

  • Le Samouraï

    ★★★★

  • La Chinoise

    ★★½

  • Masculin Féminin

    ★★★★★

  • The 10th Victim

    ★★★½

  • Billy Liar

    ★★★★½

  • 8½

    ★★★★★

  • L'Avventura

    ★★★

  • La Dolce Vita

    ★★★★½

  • Touchez Pas au Grisbi

    ★★★½

  • I Vitelloni

    ★★★★½

  • Meshes of the Afternoon

    ★★★½

  • Citizen Kane

    ★★★★½

  • Popeye the Sailor Meets Sindbad the Sailor

    ★★★½

  • The Passion of Joan of Arc

    ★★★★★

  • A Portrait of Mr Pink

    ★★★★★