Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
Akira

Akira

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Edit this entry  
02
Tokyo Drifter

Tokyo Drifter

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
Read the review Edit this entry  
02
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
Read the review Edit this entry  
01
Best in Show

Best in Show

2000
×
Edit this entry  
31
Selena

Selena

1997
×
Edit this entry  
30
The Simpsons Movie

The Simpsons Movie

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Birds of Passage

Birds of Passage

2018
×
★★★★
Edit this entry  
29
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Puparia

Puparia

2020
×
Edit this entry  
28
The Simpsons Movie

The Simpsons Movie

2007
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★
Edit this entry  
24
The Simpsons Christmas Special

The Simpsons Christmas Special

1989
×
Read the review Edit this entry  
17
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
Edit this entry  
17
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
Read the review Edit this entry  
15
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
Read the review Edit this entry  
14
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
Read the review Edit this entry  
05
Outside In

Outside In

1995
×
Edit this entry  
05
The Aluminum Fowl

The Aluminum Fowl

2006
×
Edit this entry  
24
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Orphan

Orphan

2009
×
Read the review Edit this entry  
15
Halloween

Halloween

1978
×
Edit this entry  
09
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
Read the review Edit this entry  
04
Squid Game

Squid Game

2021
×
Read the review Edit this entry  
27
Los Sures

Los Sures

1984
×
Read the review Edit this entry  
25
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
Edit this entry  
17
Norm Macdonald: Me Doing Standup

Norm Macdonald: Me Doing Standup

2011
×
Edit this entry  
13
Interstella 5555: The 5tory of the 5ecret 5tar 5ystem

Interstella 5555: The 5tory of the 5ecret 5tar 5ystem

2003
×
Read the review Edit this entry  
12
When I Get Home

When I Get Home

2019
×
Edit this entry  
11
Drexciya

Drexciya

2010
×
Edit this entry  
11
Connection

Connection

1981
×
Edit this entry  
07
The History of the Atlanta Falcons

The History of the Atlanta Falcons

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Dream Journal 2016–2019

Dream Journal 2016–2019

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
Edit this entry  
05
Pretend

Pretend

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Persona

Persona

1966
×
Read the review Edit this entry  
02
Behind the Fright: The Making of American Horror Story

Behind the Fright: The Making of American Horror Story

2012
×
Read the review Edit this entry  
24
The History of the Atlanta Falcons

The History of the Atlanta Falcons

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Flying Luna Clipper

The Flying Luna Clipper

1987
×
Read prior review Edit this entry  
02
The Happening

The Happening

2008
×
Read the review Edit this entry  
31
Old

Old

2021
×
Read the review Edit this entry  
28
The Visit

The Visit

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry