• Knives Out

    ★★★½

  • Sound of Metal

    ★★★★

  • There's Something in the Water

    ★★★★★

  • Hustlers

    ★★★★½

  • Arab Blues

    ★★½

  • Joker

    ★½

  • Uncut Gems

    ★★★

  • Marriage Story

    ★★★★½

  • Ready or Not

    ★★★

  • Spider-Man: Far From Home

    ★★★½

  • Midsommar

    ★½

  • Toy Story 4

    ★★

  • Chasing Happiness

  • Always Be My Maybe

    ★★

  • Ma

  • Once Upon a Time… in Hollywood

  • Parasite

    ★★★★★

  • Frankie

    ★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • The Lighthouse

  • Wine Country

    ½

  • Yesterday

  • The Last Summer

  • American Woman

    ★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★½

  • Someone Great

    ★★★★

  • The Perfect Date

    ½

  • Five Feet Apart

    ½

  • Us

    ★★★★

  • Booksmart

    ★★★★★

  • Captain Marvel

    ★★★

  • Happy Death Day 2U

    ★★★

  • Isn't It Romantic

  • Ghost Town Anthology

  • The Body Remembers When the World Broke Open

    ★★★★★

  • Tremors

    ★★★★

  • Greener Grass

    ★★★

  • The Souvenir

    ★★

  • Knock Down the House

    ★★★★½

  • The Last Black Man in San Francisco

  • Honey Boy

    ★★★½

  • The Farewell

    ★★½

  • Late Night

    ★★

  • Fyre

  • Black Mirror: Bandersnatch

    ★★★★★

  • Vice

  • Dumplin'

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • Mary Poppins Returns

  • The Princess Switch

    ★★

  • Bird Box

    ★★★½

  • The Grinch

    ★★★

  • Bohemian Rhapsody

    ★★★★

  • #poetry

    ★★★★★

  • Good Girls Get High

    ★★½

  • A Colony

    ★★★★

  • Green Book

    ★★★

  • Firecrackers

    ★½

  • Widows

  • The Hate U Give

    ★★★

  • Teen Spirit

    ★½

  • Sierra Burgess Is a Loser

  • Vox Lux

    ★½

  • Can You Ever Forgive Me?

    ★★★★

  • Suspiria

    ★★★½

  • A Star Is Born

    ★★½

  • The Favourite

    ★★★★½

  • The Ballad of Buster Scruggs

    ★★½

  • A Simple Favor

    ★★★

  • Roma

    ★★★★

  • Little Italy

  • To All the Boys I've Loved Before

    ★★★★★