Mikey has logged 153 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Royal Road

The Royal Road

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Village

The Village

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Still Walking

Still Walking

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Point Blank

Point Blank

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
2046

2046

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Body Double

Body Double

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Candyman

Candyman

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Annette

Annette

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Signs

Signs

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Dark Star

Dark Star

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Old

Old

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Little Big League

Little Big League

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Chan Is Missing

Chan Is Missing

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
There's Something About Mary

There's Something About Mary

1998
×
Read the review Edit this entry  
14
Let's Scare Jessica to Death

Let's Scare Jessica to Death

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Tokyo Fist

Tokyo Fist

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
As Tears Go By

As Tears Go By

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Grandmaster

The Grandmaster

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Violent Cop

Violent Cop

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Silence

Silence

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Nine to Five

Nine to Five

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Lovers on the Bridge

The Lovers on the Bridge

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Shaft

Shaft

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hardball

Hardball

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Fan

The Fan

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Orlando

Orlando

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Freak Orlando

Freak Orlando

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry