Mike has logged 132 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Garden

The Garden

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
24 Hour Party People

24 Hour Party People

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Random Acts of Violence

Random Acts of Violence

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Wake in Fright

Wake in Fright

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Body Double

Body Double

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Safe

Safe

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
In a Year with 13 Moons

In a Year with 13 Moons

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Cameraperson

Cameraperson

2016
×
Edit this entry  
18
House of Games

House of Games

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Gummo

Gummo

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Sun Don't Shine

Sun Don't Shine

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Topsy-Turvy

Topsy-Turvy

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Weekend

Weekend

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Joke Thief

The Joke Thief

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Xtro

Xtro

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Insignificance

Insignificance

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Nights and Weekends

Nights and Weekends

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Photographing Fairies

Photographing Fairies

1997
×
Edit this entry  
30
Ghostwatch

Ghostwatch

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Sicilian Vampire

Sicilian Vampire

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Strangler vs Strangler

Strangler vs Strangler

1984
×
★★★½
Edit this entry  
28
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Anguish

Anguish

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Defending Your Life

Defending Your Life

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Bacurau

Bacurau

2019
×
Edit this entry  
24
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Color of Pomegranates

The Color of Pomegranates

1969
×
★★★½
Edit this entry  
23
Survive Style 5+

Survive Style 5+

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
Edit this entry  
19
Good Manners

Good Manners

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Motherless Brooklyn

Motherless Brooklyn

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Fade to Black

Fade to Black

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Pink Wall

Pink Wall

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Possessor

Possessor

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Wild Boys

The Wild Boys

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry