Michael has logged 388 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Night at the Museum: Secret of the Tomb

Night at the Museum: Secret of the Tomb

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Vampire Academy

Vampire Academy

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★★
Edit this entry  
20
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Edit this entry  
17
Nativity!

Nativity!

2009
×
★★½
Edit this entry  
16
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★½
Read prior review Edit this entry  
16
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Edit this entry  
14
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★★
Edit this entry  
14
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★
Edit this entry  
14
Horns

Horns

2013
×
★★★½
Edit this entry  
13
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
12
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Inbetweeners 2

The Inbetweeners 2

2014
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★★
Edit this entry  
11
Annie

Annie

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Edit this entry  
09
A Very Harold & Kumar Christmas

A Very Harold & Kumar Christmas

2011
×
★★★
Edit this entry  
08
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★
Read prior review Edit this entry  
07
Four Christmases

Four Christmases

2008
×
★★
Edit this entry  
07
Palo Alto

Palo Alto

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
★★★★
Edit this entry  
06
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Tusk

Tusk

2014
×
Read the review Edit this entry  
05
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★½
Edit this entry  
05
Just Friends

Just Friends

2005
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
05
God Help the Girl

God Help the Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
The Hudsucker Proxy

The Hudsucker Proxy

1994
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
As Above, So Below

As Above, So Below

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ouija

Ouija

2014
×
Read the review Edit this entry  
28
Annie

Annie

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Wild Child

Wild Child

2008
×
★★★
Edit this entry  
15
Chelsea Peretti: One of the Greats

Chelsea Peretti: One of the Greats

2014
×
★★★★
Edit this entry  
14
Enter the Dragon

Enter the Dragon

1973
×
★★★½
Edit this entry  
14
Coherence

Coherence

2013
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Forbidden Kingdom

The Forbidden Kingdom

2008
×
★★★½
Edit this entry  
11
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★½
Edit this entry  
10
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★★★
Edit this entry  
09
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Inception

Inception

2010
×
★★★★
Edit this entry