Midy has logged 321 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Home from the Hill

Home from the Hill

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Fury

The Fury

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Reluctant Debutante

The Reluctant Debutante

1958
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Tomb of Ligeia

The Tomb of Ligeia

1964
×
★★★★
Edit this entry  
27
Designing Woman

Designing Woman

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Passion

Passion

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Gigi

Gigi

1958
×
★★★★
Edit this entry  
25
Some Came Running

Some Came Running

1958
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Lust for Life

Lust for Life

1956
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Lisa and the Devil

Lisa and the Devil

1973
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Cobweb

The Cobweb

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Possessor

Possessor

2020
×
★★★
Edit this entry  
22
Kismet

Kismet

1955
×
★★★
Edit this entry  
21
The Long, Long Trailer

The Long, Long Trailer

1954
×
★★★★
Edit this entry  
21
Brigadoon

Brigadoon

1954
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Band Wagon

The Band Wagon

1953
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Run

Run

2020
×
★★★
Edit this entry  
19
Father's Little Dividend

Father's Little Dividend

1951
×
★★★½
Edit this entry  
18
An American in Paris

An American in Paris

1951
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Madame Bovary

Madame Bovary

1949
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Father of the Bride

Father of the Bride

1950
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Lives of Others

The Lives of Others

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Pirate

The Pirate

1948
×
★★★½
Edit this entry  
14
Holidays

Holidays

2016
×
★★★
Edit this entry  
13
Undercurrent

Undercurrent

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Alone

Alone

2020
×
★★★★
Edit this entry  
12
Yolanda and the Thief

Yolanda and the Thief

1945
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Suspicion

Suspicion

1941
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Clock

The Clock

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Hunt

The Hunt

2020
×
★★★★
Edit this entry  
09
Freaky

Freaky

2020
×
★★★½
Edit this entry  
08
Cabin in the Sky

Cabin in the Sky

1943
×
★★★½
Edit this entry  
07
Never Look Away

Never Look Away

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The August Virgin

The August Virgin

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★★
Edit this entry  
04
Tenet

Tenet

2020
×
Edit this entry  
04
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Green Card

Green Card

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
02
The Lodger: A Story of the London Fog

The Lodger: A Story of the London Fog

1927
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Él

Él

1953
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Funhouse

The Funhouse

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Jacquot

Jacquot

1991
×
★★★½
Edit this entry  
28
The shadows

The shadows

2020
×
★★★½
Edit this entry  
25
Los primos esperan

Los primos esperan

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
24
A Common Crime

A Common Crime

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Tragic Jungle

Tragic Jungle

2020
×
★★★★
Edit this entry  
23
Mr. Smith Goes to Washington

Mr. Smith Goes to Washington

1939
×
★★★★★
Edit this entry