Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Death Screams

Death Screams

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Just Before Dawn

Just Before Dawn

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mother's Day

Mother's Day

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Buried Alive

Buried Alive

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Ghost Cat and the Mysterious Shamisen

The Ghost Cat and the Mysterious Shamisen

1938
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Creeper

The Creeper

1948
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Black Roses

Black Roses

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Attack of the Robots

Attack of the Robots

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Sadistic Baron Von Klaus

The Sadistic Baron Von Klaus

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Bloody Moon

Bloody Moon

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Bloodthirsty Butchers

Bloodthirsty Butchers

1970
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Torture Dungeon

Torture Dungeon

1970
×
½
Read the review Edit this entry  
13
The Body Beneath

The Body Beneath

1970
×
Read the review Edit this entry  
13
The Ghastly Ones

The Ghastly Ones

1968
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Man with Two Heads

The Man with Two Heads

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Guru, the Mad Monk

Guru, the Mad Monk

1970
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Vampire's Ghost

The Vampire's Ghost

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Taro's Monster Hunt

Taro's Monster Hunt

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
She Devil

She Devil

1957
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Scream

Scream

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Night of the Animated Dead

Night of the Animated Dead

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Case of the Smiling Stiffs

The Case of the Smiling Stiffs

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Stranger Is Watching

A Stranger Is Watching

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Unknown Terror

The Unknown Terror

1957
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Valley of the Zombies

Valley of the Zombies

1946
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Return of the Ape Man

Return of the Ape Man

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Boogie Man Will Get You

The Boogie Man Will Get You

1942
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Devil Commands

The Devil Commands

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Before I Hang

Before I Hang

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Midnight

Midnight

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
A Day of Judgment

A Day of Judgment

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Man with Nine Lives

The Man with Nine Lives

1940
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Zombi VIII: Urban Decay

Zombi VIII: Urban Decay

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Zillafoot

Zillafoot

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Eyes of the Mothman

Eyes of the Mothman

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Zombies of Mora Tau

Zombies of Mora Tau

1957
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Man They Could Not Hang

The Man They Could Not Hang

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Black Room

The Black Room

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
12 Feet Deep

12 Feet Deep

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Manos: The Rise of Torgo

Manos: The Rise of Torgo

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Manos Returns

Manos Returns

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Ghost Train

The Ghost Train

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Psycho IV – The Beginning

Psycho IV – The Beginning

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Ghost Train

The Ghost Train

1931
×
Read the review Edit this entry  
05
Cauldron of Blood

Cauldron of Blood

1970
×
Read the review Edit this entry  
05
The Hand

The Hand

1960
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Creature Designers: The Frankenstein Complex

Creature Designers: The Frankenstein Complex

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Creature with the Atom Brain

Creature with the Atom Brain

1955
×
★★½
Read the review Edit this entry