mewiiinn has logged 16 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Cruella

Cruella

2021
×
★★★½
Edit this entry  
29
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Hunger

The Hunger

1983
×
★★★½
Edit this entry  
25
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★
Edit this entry  
23
The Miniaturist

The Miniaturist

2017
×
★★★½
Edit this entry  
22
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Life Is Beautiful

Life Is Beautiful

1997
×
★★★½
Edit this entry  
15
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★½
Edit this entry  
12
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★★½
Edit this entry  
08
Things Heard & Seen

Things Heard & Seen

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★½
Edit this entry