Rick has logged 62 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
The Strange Ones

The Strange Ones

2011
×
★★
Edit this entry  
25
Mirrors

Mirrors

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Traitor

The Traitor

2009
×
★★
Edit this entry  
24
Communication

Communication

2010
×
★★
Edit this entry  
23
Just Friends?

Just Friends?

2009
×
★★★
Edit this entry  
23
Watch Over Me

Watch Over Me

2010
×
★★
Edit this entry  
23
Cake and Sand

Cake and Sand

2010
×
Edit this entry  
22
The New Tenants

The New Tenants

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Sudden Fear

Sudden Fear

1952
×
★★★★
Edit this entry  
21
My Best Friend's Wedding

My Best Friend's Wedding

1997
×
★★★
Edit this entry  
21
Supernova

Supernova

2020
×
★★★
Edit this entry  
20
Curious Thing

Curious Thing

2010
×
★★
Edit this entry  
20
My Reality

My Reality

2014
×
Edit this entry  
20
Tsintty

Tsintty

2013
×
Edit this entry  
20
The First

The First

2011
×
Edit this entry  
20
Sole mio

Sole mio

2019
×
★★★★
Edit this entry  
20
Renovation

Renovation

2018
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Daytime Doorman

The Daytime Doorman

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Cappuccino

Cappuccino

2010
×
★★★
Edit this entry  
18
Slow

Slow

2011
×
★★★★
Edit this entry  
18
52

52

2011
×
★★★
Edit this entry  
18
Disarm

Disarm

2010
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
The Favor

The Favor

2011
×
★★
Edit this entry  
18
Say My Name

Say My Name

2009
×
★★★
Edit this entry  
17
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Singing Seas

Singing Seas

1989
×
★★★★
Edit this entry  
14
Josie and the Pussycats

Josie and the Pussycats

2001
×
★★★
Edit this entry  
14
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★
Edit this entry  
13
A Man My Son

A Man My Son

2017
×
★★★★
Edit this entry  
13
Wrong Turn

Wrong Turn

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Angel of Anywhere

Angel of Anywhere

2018
×
★★
Edit this entry  
07
A Secret Love

A Secret Love

2020
×
★★★★
Edit this entry  
07
Closed Doors

Closed Doors

2006
×
Edit this entry  
07
Ficken

Ficken

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Room Service

Room Service

2005
×
★★★
Edit this entry  
02
The Place Between Our Bodies

The Place Between Our Bodies

1975
×
★★
Edit this entry  
02
To Hold a Heart

To Hold a Heart

2005
×
★★
Edit this entry  
02
Decodings

Decodings

1988
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Little White Cloud That Cried

The Little White Cloud That Cried

2009
×
★★★
Edit this entry  
31
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★
Edit this entry  
30
Black Sheep Boy

Black Sheep Boy

1995
×
★★★★
Edit this entry  
26
Souljah

Souljah

2007
×
★★
Edit this entry  
24
The Day of the Beast

The Day of the Beast

1995
×
★★★
Edit this entry  
17
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★
Edit this entry  
17
Love Reinvented

Love Reinvented

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Small Arms

Small Arms

2017
×
★★★
Edit this entry  
15
Close To

Close To

1997
×
★★
Edit this entry  
13
Keith Haring: Street Art Boy

Keith Haring: Street Art Boy

2020
×
★★★★
Edit this entry  
11
Ham on Rye

Ham on Rye

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Spontaneous

Spontaneous

2020
×
★★★
Edit this entry