• Picnic at Hanging Rock

    ★★★½

  • Jaws

  • Black Christmas

    ★★★★

  • A Charlie Brown Thanksgiving

  • Willy Wonka & the Chocolate Factory

    ★★★★½

  • The Aristocats

  • Love Story

    ★★★½

  • Santa Claus Is Comin' to Town

    ★★★½

  • Frosty the Snowman

  • Chitty Chitty Bang Bang

  • Funny Girl

  • Romeo and Juliet

    ★★★★½

  • La Collectionneuse

    ★★★

  • It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

    ★★★★½

  • A Charlie Brown Christmas

    ★★★★★

  • The Sound of Music

    ★★★★★

  • Rudolph the Red-Nosed Reindeer

    ★★★★

  • Mary Poppins

  • To Kill a Mockingbird

    ★★★★★

  • Lolita

  • Breakfast at Tiffany's

    ★★★

  • The Parent Trap

    ★★★½

  • One Hundred and One Dalmatians

  • Psycho

  • Sleeping Beauty

    ★★★

  • Lady and the Tramp

  • Sabrina

    ★★★

  • Roman Holiday

    ★★★★½

  • Peter Pan

  • Cinderella

    ★★★½

  • Miracle on 34th Street

    ★★★★

  • Bambi

  • The Wizard of Oz

    ★★★★

  • Snow White and the Seven Dwarfs

    ★★★