merritt has logged 108 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Twittering Birds Never Fly: The Clouds Gather

Twittering Birds Never Fly: The Clouds Gather

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mighty Morphin Power Rangers: The Movie

Mighty Morphin Power Rangers: The Movie

1995
×
½
Read the review Edit this entry  
20
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Nightmare Alley

Nightmare Alley

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Lifeboat

Lifeboat

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension

The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dangerous Men

Dangerous Men

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Hush... Hush, Sweet Charlotte

Hush... Hush, Sweet Charlotte

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Horror Express

Horror Express

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Dune

Dune

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Parents

Parents

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Demonlover

Demonlover

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Cat People

Cat People

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Illustrious Corpses

Illustrious Corpses

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Godmonster of Indian Flats

Godmonster of Indian Flats

1973
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The Lair of the White Worm

The Lair of the White Worm

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Rapture

Rapture

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Scream Blacula Scream

Scream Blacula Scream

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Rock 'n' Roll Nightmare

Rock 'n' Roll Nightmare

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dracula

Dracula

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Cool as Ice

Cool as Ice

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
3 Women

3 Women

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Teenage Mutant Ninja Turtles

Teenage Mutant Ninja Turtles

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Zindy, the Swamp Boy

Zindy, the Swamp Boy

1973
×
Read the review Edit this entry  
08
The Apple

The Apple

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Galaxy of Terror

Galaxy of Terror

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Gandahar

Gandahar

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Shakedown

Shakedown

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Demonia

Demonia

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
WNUF Halloween Special

WNUF Halloween Special

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Street Fighter

Street Fighter

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Starcrash

Starcrash

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Pumpkinhead

Pumpkinhead

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Excalibur

Excalibur

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Humanoid

The Humanoid

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Body Double

Body Double

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Black Hole

The Black Hole

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Highlander

Highlander

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry