• Dune

    ★★★★

  • The Queen's Gambit

    ★★★½

  • The Haunting of Bly Manor

    ★★★★★

  • Little Women

    ★★★

  • Frozen II

    ★★★

  • Midsommar

    ★★★★★

  • Parasite

    ★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★½

  • The Lighthouse

    ★★★★★

  • Bacurau

    ★★★★½

  • Us

    ★★★½

  • The Haunting of Hill House

    ★★★★½

  • Suspiria

    ★★★★★

  • Annihilation

    ★★★½

  • Hereditary

    ★★★½

  • mother!

    ★★★★★

  • Mary Shelley

    ★★★★

  • The Killing of a Sacred Deer

    ★★½

  • Baby Driver

  • Get Out

    ★★★½

  • Call Me by Your Name

    ★★★★½

  • Moana

    ★★½

  • Arrival

    ★★★★

  • The Handmaiden

    ★★★★★

  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★

  • The Witch

    ★★★★★

  • Psycho-Pass: The Movie

    ★★★½

  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

    ★★★★★

  • John Wick

    ★★½

  • Gone Girl

    ★★½

  • The Imitation Game

    ★★½

  • When Marnie Was There

    ★★★

  • Nymphomaniac: Vol. I

    ★★★½

  • Nymphomaniac: Vol. II

    ★★★★

  • The Hobbit: The Desolation of Smaug

  • The Wolf of Wall Street

    ★★

  • Frozen

    ★★★½

  • The Hunger Games: Catching Fire

    ★★★★★

  • Puella Magi Madoka Magica the Movie Part III: Rebellion

    ★★★★

  • 12 Years a Slave

    ★★★★

  • Snowpiercer

    ★★★★½

  • Pacific Rim

    ★★★½

  • Blue Is the Warmest Color

    ★★★

  • Cloud Atlas

    ★★★★½

  • Rurouni Kenshin Part I: Origins

    ★★★½

  • Brave

    ★★★★

  • The Hunt

    ★★★½

  • The Hunger Games

    ★★★★★

  • The Girl with the Dragon Tattoo

    ★★★★★

  • A Dangerous Method

    ★★★★½

  • Shame

    ★★★½

  • Drive

    ★★½

  • We Need to Talk About Kevin

    ★★★★

  • Tangled

    ★★★½

  • Incendies

    ★★★★½

  • Black Swan

    ★★★★★

  • Scott Pilgrim vs. the World

    ★★

  • Inception

    ★★★½

  • Toy Story 3

    ★★★

  • Alice in Wonderland

    ★★½

  • Shutter Island

    ★★★★★

  • Sherlock Holmes

    ★½

  • Avatar

    ★★★½

  • The Princess and the Frog

    ★★★½

  • Zombieland

    ★★½

  • Air Doll

    ★★★½

  • (500) Days of Summer

    ★½

  • Enter the Void

    ★★★★½

  • Inglourious Basterds

    ★★★★★

  • Coraline

    ★★★★

  • Doubt

    ★★★