• Squid Game

    Squid Game

    ★★★★

    Watched the first episode. I thought "I liked that" and planned to watch an episode each evening until it was finished it. Less than 24 hours later I've finished it.

    Yeah, it's pretty good.

  • The Guilty

    The Guilty

    ★★★

    This was a very relaxing drunken Saturday night watch. No, no it wasn't. First half of this is excellent and without a doubt, the most tense film I've seen in recent years. However then it turns out what you think the film was about isn't actually what the film is about, and it peters out a bit.

  • Dave Chappelle: The Closer

    Dave Chappelle: The Closer

    ★★★

    I refuse to believe online outrage is real life outrage. However, if people are actually upset with Chappelle's final Netflix special, they obviously did not watch the whole thing and saw a clickbait headline and had an emotional reaction. Saying that, I hope he sticks to his outro and retires the topic. There's bigger fish to fry, but I can see why he feels so deeply about it now.

  • Free Guy

    Free Guy

    ★★★

    Meh. Laughed twice. Both at what I assume were improv bits by Waititi. Jody Comer made it watchable, but it was never anything more than that. I know Reynolds loves Deadpool, but maybe he might want to think about breaking out of that character every now and again?

  • The Many Saints of Newark

    The Many Saints of Newark

    ★★★

    I'm a big Sopranos fan. It's one of my favourite shows of all time. I was happy with how it ended. I don't think we needed any more, and I still don't.

    This is non-essential. One of the shows major hooks was it's tension. Here we all know how the majority of characters arcs play out, so there's no tension at all. I won't deny I had fun seeing these characters again, but a few of the performances just seem to be over the top impressions, and at times it felt like an SNL sketch.

  • Our Ladies

    Our Ladies

    ★★★★

    Wasn't quite sure what to expect going into this film, but mostly had a blast with it. I was around the same age the time it was set and the locations used are many of my old haunts, so I probably liked it more than I would if it was set somewhere else and in a different era.

    I forgave it's inaccuracies and went along with it's infectious bittersweetness and very Scottish humour. I do hope it finds an audience after having it's released throughly messed with because of the pandemic.

  • The Talented Mr. Ripley

    The Talented Mr. Ripley

    ★★★★

    Ripley is the most charming compulsive liar and murderer ever commited to celluloid. Just remember if you ever encounter him there's no such thing as a coincedence as he observes your every tiny movement. Is he attracted to you, or is that just part of the act? His biggest flaw seems to be underestimating woman, and several times that might have been to his undoing but his superior intellect always just keeps his head above water.

    It's such a pretty…

  • Prisoners of the Ghostland

    Prisoners of the Ghostland

    ★★★

    Pretty unique film. It aims high but lands somewhere in the middle. Gonna have to track down Love Exposure now, aren't I?

  • Candyman

    Candyman

    ★★

    A couple of interesting set pieces isn't enough to give this reboot it's own flavour. Pretty dull.

  • Dig!

    Dig!

    ★★★★

    Dig! has more than a whiff of spinal tap to it. The Brian Jonestown Massacre are worshipped by The Dandy Warhols. They are both underground struggling bands who are slowly generating some buzz. The Dandys are on the pop end of rock, whilst The BJM are on a more psychadelic and experimental tip. I've heard a few tunes from both bands before and I definitely prefer BJM. They're just more my bag man, dig?

    However there was no escaping Bohemian…

  • You Were Never Really Here

    You Were Never Really Here

    ★★★★

    Wow. This is quite the intense experience. We know to expect something with edge from Ramsay, but this definitely has the most bite of all her films. An engrossing performance from Phoenix, I've seldom seen him better.

    Really standout soundtrack too.

  • Private Parts

    Private Parts

    ★★★

    I originally saw Private Parts when it first came out. However being from the UK I had no idea who Stern was. He was unknown back then outside of the US, and despite being the highest paid radio DJ in history he remains fairly unknown. However thanks to youtube he now has a small and growing fanbase outside of the US.

    I've been fairly addicted to his golden era videos - 95 to the move to Sirius - via the…