Sort by

MenOnFilm has logged 262 entries for films during 2011.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Incredible Melting Man

The Incredible Melting Man

1977
×
★★½
Edit this entry  
31
Maniac Cop

Maniac Cop

1988
×
★★½
Edit this entry  
31
The Thing with Two Heads

The Thing with Two Heads

1972
×
★★★
Edit this entry  
31
Five Easy Pieces

Five Easy Pieces

1970
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Dirty Work

Dirty Work

1998
×
★★★★
Edit this entry  
30
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★½
Edit this entry  
28
Braindead

Braindead

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
25
FleshEater

FleshEater

1988
×
★★½
Edit this entry  
25
Samurai Cop

Samurai Cop

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Troll 2

Troll 2

1990
×
★★★★
Edit this entry  
22
My Soul to Take

My Soul to Take

2010
×
½
Edit this entry  
20
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Louis C.K.: Live at the Beacon Theater

Louis C.K.: Live at the Beacon Theater

2011
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Benchwarmers

The Benchwarmers

2006
×
★½
Edit this entry  
17
Star Trek: The Motion Picture

Star Trek: The Motion Picture

1979
×
½
Read the review Edit this entry  
16
The Crow

The Crow

1994
×
★★★½
Edit this entry  
15
Hostel: Part III

Hostel: Part III

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
The Green Hornet

The Green Hornet

2011
×
★★★½
Edit this entry  
13
Hamlet

Hamlet

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Star Trek IV: The Voyage Home

Star Trek IV: The Voyage Home

1986
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Live Free or Die Hard

Live Free or Die Hard

2007
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Something Wild

Something Wild

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Island of Lost Souls

Island of Lost Souls

1932
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Star Trek II: The Wrath of Khan

Star Trek II: The Wrath of Khan

1982
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Food, Inc.

Food, Inc.

2008
×
★★★½
Edit this entry  
03
Becket

Becket

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Conan the Barbarian

Conan the Barbarian

2011
×
★★½
Edit this entry  
29
The Great Outdoors

The Great Outdoors

1988
×
★★★½
Edit this entry  
28
Network

Network

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Frosty Returns

Frosty Returns

1992
×
★★
Edit this entry  
26
An Evening with Kevin Smith

An Evening with Kevin Smith

2002
×
★★★½
Edit this entry  
24
Mortal Kombat: Rebirth

Mortal Kombat: Rebirth

2010
×
★★★
Edit this entry  
22
The Cable Guy

The Cable Guy

1996
×
★★★½
Edit this entry  
20
My Bloody Valentine

My Bloody Valentine

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
My Winnipeg

My Winnipeg

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Magic

Magic

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Valhalla Rising

Valhalla Rising

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Collector

The Collector

2009
×
★★★
Edit this entry  
04
Comic Book Confidential

Comic Book Confidential

1988
×
★★★½
Edit this entry  
04
Breakin' 2: Electric Boogaloo

Breakin' 2: Electric Boogaloo

1984
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Human Centipede 2 (Full Sequence)

The Human Centipede 2 (Full Sequence)

2011
×
½
Edit this entry  
30
Omen III: The Final Conflict

Omen III: The Final Conflict

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Return of the Living Dead: Necropolis

Return of the Living Dead: Necropolis

2005
×
Edit this entry  
27
Paranormal Activity 3

Paranormal Activity 3

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Toothless

Toothless

1997
×
★★½
Edit this entry  
26
Capturing the Friedmans

Capturing the Friedmans

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Vigilante

Vigilante

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry