melissa has logged 35 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★
Edit this entry  
29
Thor

Thor

2011
×
★★★
Edit this entry  
29
The Hours

The Hours

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Beginners

Beginners

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Iron Man 2

Iron Man 2

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
X2

X2

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
X-Men

X-Men

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Normal People

Normal People

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Searching

Searching

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Sense and Sensibility

Sense and Sensibility

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
21 Bridges

21 Bridges

2019
×
★★½
Edit this entry  
11
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Truth or Dare

Truth or Dare

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Double

The Double

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry