Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
mid90s

mid90s

2018
×
★★★
Edit this entry  
24
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★
Edit this entry  
24
Raw

Raw

2016
×
★★★
Edit this entry  
23
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★
Edit this entry  
23
The Mule

The Mule

2018
×
★★
Edit this entry  
22
American Sniper

American Sniper

2014
×
Edit this entry  
22
Invictus

Invictus

2009
×
Edit this entry  
09
Pale Rider

Pale Rider

1985
×
★★
Edit this entry  
09
Gran Torino

Gran Torino

2008
×
★★★★
Edit this entry  
06
Changeling

Changeling

2008
×
★★½
Edit this entry  
05
Letters from Iwo Jima

Letters from Iwo Jima

2006
×
★★★
Edit this entry  
05
Flags of Our Fathers

Flags of Our Fathers

2006
×
★½
Edit this entry  
14
Million Dollar Baby

Million Dollar Baby

2004
×
★★★★
Edit this entry  
11
Mystic River

Mystic River

2003
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Bridges of Madison County

The Bridges of Madison County

1995
×
★★★★
Edit this entry  
04
A Perfect World

A Perfect World

1993
×
★★★
Edit this entry  
01
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Outlaw Josey Wales

The Outlaw Josey Wales

1976
×
★★★
Edit this entry  
27
High Plains Drifter

High Plains Drifter

1973
×
★★★
Edit this entry  
25
Sir Alex Ferguson: Never Give In

Sir Alex Ferguson: Never Give In

2021
×
★★½
Edit this entry  
24
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★½
Edit this entry  
23
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★
Edit this entry  
22
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★½
Edit this entry  
21
First Cow

First Cow

2019
×
★★
Edit this entry  
18
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★½
Edit this entry  
17
Dear Comrades!

Dear Comrades!

2020
×
★★★
Edit this entry  
16
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★
Edit this entry  
15
Minari

Minari

2020
×
★★
Edit this entry  
13
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★
Edit this entry  
12
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★
Edit this entry  
11
The Father

The Father

2020
×
★★★
Edit this entry  
10
Hitchcock

Hitchcock

2012
×
★★½
Edit this entry  
09
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Topaz

Topaz

1969
×
★★½
Edit this entry  
08
Mr. & Mrs. Smith

Mr. & Mrs. Smith

1941
×
★★½
Edit this entry  
07
Rich and Strange

Rich and Strange

1931
×
★★½
Edit this entry  
07
Mary

Mary

1931
×
Edit this entry  
07
The Paradine Case

The Paradine Case

1947
×
★★½
Edit this entry  
07
Madagascar Landing

Madagascar Landing

1944
×
★★
Edit this entry  
06
Juno and the Paycock

Juno and the Paycock

1930
×
Edit this entry  
06
Elstree Calling

Elstree Calling

1930
×
★½
Edit this entry  
05
The Skin Game

The Skin Game

1931
×
Edit this entry  
05
The Manxman

The Manxman

1929
×
★★
Edit this entry  
03
The Pleasure Garden

The Pleasure Garden

1925
×
★½
Edit this entry  
03
Number Seventeen

Number Seventeen

1932
×
★★½
Edit this entry  
02
Champagne

Champagne

1928
×
★½
Edit this entry  
02
Easy Virtue

Easy Virtue

1928
×
Edit this entry  
01
Stage Fright

Stage Fright

1950
×
★★
Edit this entry  
01
Waltzes from Vienna

Waltzes from Vienna

1934
×
Edit this entry  
30
The Ring

The Ring

1927
×
Edit this entry