• Chernobyl

    ★★★★★

  • Sharp Objects

    ★★★★

  • Eighth Grade

    ★★★

  • I, Tonya

    ★★★★

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★½

  • Lady Bird

    ★★★★½

  • Dunkirk

    ★★★★

  • 20th Century Women

    ★★★★

  • Me Before You

  • Raw

    ★★★★

  • Inside Out

    ★★★★★

  • Interstellar

    ★★★

  • Gone Girl

    ★★★★

  • The Fault in Our Stars

    ★★★

  • Divergent

    ★★★

  • Whiplash

    ★★★★½

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★★

  • The Hobbit: The Desolation of Smaug

    ★★★★

  • Blue Is the Warmest Color

    ★★★★★

  • The Conjuring

    ★★★★

  • The Hobbit: An Unexpected Journey

    ★★★★

  • The Hunt

    ★★★★½

  • The Intouchables

    ★★★½

  • The Adventures of Tintin

    ★★★

  • Hugo

    ★★★★

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

    ★★★★

  • The Maker

    ★★★★

  • Drive

    ★★★

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

    ★★★★

  • Incendies

    ★★★★

  • Black Swan

    ★★★★

  • Inception

    ★★★★½

  • Toy Story 3

    ★★★★

  • Alice in Wonderland

    ★★★★

  • Shutter Island

    ★★★★

  • Zombieland

    ★★★½

  • Cloudy with a Chance of Meatballs

    ★★★★

  • Harry Potter and the Half-Blood Prince

    ★★★★

  • Enter the Void

    ★★★★½

  • I Killed My Mother

    ★★½

  • Up

    ★★★★½

  • Knowing

    ★★★★

  • Coraline

    ★★★★½

  • The Dark Knight

    ★★★★½

  • Kung Fu Panda

    ★★★★

  • There Will Be Blood

    ★★★★½

  • Harry Potter and the Order of the Phoenix

    ★★★★

  • No Country for Old Men

    ★★★★½

  • The Prestige

    ★★★★½

  • Death Note

    ★★★★½

  • The Departed

    ★★★★½

  • Harry Potter and the Goblet of Fire

    ★★★★

  • Corpse Bride

    ★★★★

  • Charlie and the Chocolate Factory

    ★★★★

  • Batman Begins

    ★★★★

  • The Incredibles

  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

    ★★★★

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★½

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Two Towers

    ★★★★★

  • Harry Potter and the Chamber of Secrets

    ★★★

  • Insomnia

    ★★★★½

  • The Pianist

    ★★★★½

  • Irreversible

    ★★★★

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★★

  • Harry Potter and the Philosopher's Stone

    ★★★★

  • Spirited Away

    ★★★★½

  • Requiem for a Dream

    ★★★★★

  • Father and Daughter

    ★★★★★

  • Werckmeister Harmonies

    ★★

  • In the Mood for Love

    ★★★★½

  • Dancer in the Dark

    ★★★★½