megan ✿ has logged 33 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
News of the World

News of the World

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Rope

Rope

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Life During Wartime

Life During Wartime

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Titicut Follies

Titicut Follies

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Holiday

Holiday

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Masculin Féminin

Masculin Féminin

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Gloria!

Gloria!

1979
×
★★★
Edit this entry  
12
Affirmations

Affirmations

1990
×
★★★
Edit this entry  
12
Forever's Gonna Start Tonight

Forever's Gonna Start Tonight

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Daybreak Express

Daybreak Express

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Exterminating Angel

The Exterminating Angel

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Jubilee

Jubilee

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
John McEnroe: In the Realm of Perfection

John McEnroe: In the Realm of Perfection

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Lolita

Lolita

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Dune

Dune

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry