megan ✿ has logged 307 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Your Name Engraved Herein

Your Name Engraved Herein

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Miss Congeniality

Miss Congeniality

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Metropolitan

Metropolitan

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
American Murder: The Family Next Door

American Murder: The Family Next Door

2020
×
★★★
Edit this entry  
22
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Wild Mountain Thyme

Wild Mountain Thyme

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Shirley

Shirley

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Get Smart

Get Smart

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Prom

The Prom

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Nest

The Nest

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
After We Collided

After We Collided

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
05
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Undoing

The Undoing

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Nimic

Nimic

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Museum Hours

Museum Hours

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Black Panthers

Black Panthers

1968
×
★★★★
Edit this entry  
19
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Gleaners and I

The Gleaners and I

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Breathless

Breathless

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry