megan ✿ has logged 95 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Burning

Burning

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Tully

Tully

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Skate Kitchen

Skate Kitchen

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Game Night

Game Night

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
American Animals

American Animals

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Post

The Post

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Now You See Me

Now You See Me

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Private Life

Private Life

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Tower

Tower

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Oh, Hello on Broadway

Oh, Hello on Broadway

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
First Man

First Man

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry