Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Scream 2

Scream 2

1997
×
Edit this entry  
23
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Charade

Charade

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ju-on: The Grudge

Ju-on: The Grudge

2002
×
★★★½
Edit this entry  
17
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
Edit this entry  
16
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Ring

The Ring

2002
×
★★★★
Edit this entry  
13
Ringu

Ringu

1998
×
★★★★
Edit this entry  
11
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Edit this entry  
09
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★★★
Edit this entry  
07
The 355

The 355

2022
×
Read the review Edit this entry  
07
The Night House

The Night House

2020
×
★★★½
Edit this entry  
07
Britney Vs Spears

Britney Vs Spears

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Audition

Audition

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★
Edit this entry  
03
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★★
Edit this entry  
30
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Grease

Grease

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Venom

Venom

2018
×
★★
Edit this entry  
27
Sabaya

Sabaya

2021
×
Read the review Edit this entry  
27
The Batman

The Batman

2022
×
Read the review Edit this entry  
26
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
26
As Above, So Below

As Above, So Below

2014
×
Edit this entry  
26
Possession

Possession

1981
×
Edit this entry  
26
Pontypool

Pontypool

2008
×
Edit this entry  
25
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★
Edit this entry  
24
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
Edit this entry  
24
The Parent Trap

The Parent Trap

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Edit this entry  
23
Singles

Singles

1992
×
Edit this entry  
19
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Edit this entry  
19
Compartment No. 6

Compartment No. 6

2021
×
★★★½
Edit this entry  
18
Saloum

Saloum

2021
×
★★★½
Edit this entry  
18
Attica

Attica

2021
×
★★★★
Edit this entry  
16
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Edit this entry  
15
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Electrical Life of Louis Wain

The Electrical Life of Louis Wain

2021
×
Read the review Edit this entry  
14
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★½
Edit this entry  
13
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Hold Your Fire

Hold Your Fire

2021
×
★★★
Edit this entry  
12
Dashcam

Dashcam

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Belfast

Belfast

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Edit this entry  
12
Aloners

Aloners

2021
×
★★★★
Edit this entry  
11
Jackass 3.5

Jackass 3.5

2011
×
Edit this entry  
11
Malignant

Malignant

2021
×
★★½
Edit this entry