Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★
Edit this entry  
20
Welcome to the Dollhouse

Welcome to the Dollhouse

1995
×
★★★★
Edit this entry  
18
Flight

Flight

2012
×
★★★
Edit this entry  
17
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Edit this entry  
16
Alien

Alien

1979
×
★★★½
Edit this entry  
16
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★½
Edit this entry  
16
In This Corner of the World

In This Corner of the World

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
15
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★
Edit this entry  
15
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★
Edit this entry  
14
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★½
Edit this entry  
12
Shrek Forever After

Shrek Forever After

2010
×
★★★½
Edit this entry  
11
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★½
Edit this entry  
09
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★
Edit this entry  
05
Shrek the Third

Shrek the Third

2007
×
★★★½
Edit this entry  
01
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★
Edit this entry  
29
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★½
Edit this entry  
28
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★
Edit this entry  
27
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Edit this entry  
26
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★★
Edit this entry  
26
Climax

Climax

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mirai

Mirai

2018
×
★★★½
Edit this entry  
23
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Edit this entry  
22
Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

2008
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Bear

The Bear

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Amour

Amour

2012
×
Edit this entry  
18
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
Edit this entry  
13
Cruella

Cruella

2021
×
★★★½
Edit this entry  
11
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
Edit this entry  
10
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★½
Edit this entry  
09
Greenland

Greenland

2020
×
★★★
Edit this entry  
09
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★★
Edit this entry  
06
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Edit this entry  
29
Cruella

Cruella

2021
×
★★★½
Edit this entry  
28
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★★
Edit this entry  
27
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
Edit this entry  
06
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
Edit this entry  
04
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
Edit this entry  
16
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★½
Edit this entry  
01
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Edit this entry  
24
Save Ralph

Save Ralph

2021
×
Edit this entry  
19
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Edit this entry