• Black Widow

    ★★★½

  • Luca

    ★★★★

  • Cruella

    ★★★½

  • The Mitchells vs. The Machines

    ★★★½

  • Save Ralph

  • Godzilla vs. Kong

    ★★★½

  • Raya and the Last Dragon

    ★★★★

  • Wonder Woman 1984

    ★★½

  • The Prom

    ★★★

  • The Croods: A New Age

    ★★★★

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★½

  • Hillbilly Elegy

  • Mank

    ★★★

  • The Life Ahead

    ★★★½

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★★

  • Over the Moon

    ★★★½

  • Soul

    ★★★★½

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★½

  • Wolfwalkers

    ★★★★

  • Another Round

    ★★★★½

  • Nomadland

    ★★★★½

  • Ammonite

    ★★★½

  • Pieces of a Woman

    ★★★½

  • Greenland

    ★★★

  • #Alive

    ★★★

  • If Anything Happens I Love You

  • Shiva Baby

  • Mulan

  • A Quiet Place Part II

    ★★★★

  • All the Bright Places

  • The Invisible Man

  • Onward

  • Minari

    ★★★★½

  • Promising Young Woman

    ★★★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★½

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★★½

  • Cats

  • Bombshell

  • Little Women

  • Jumanji: The Next Level

  • 1917

  • Charlie's Angels

  • Frozen II

  • Countdown

  • Maleficent: Mistress of Evil

  • In the Tall Grass

  • Jojo Rabbit

    ★★★★

  • Abominable

  • Knives Out

  • Sound of Metal

    ★★★½

  • Hustlers

  • Joker

  • Judy

  • Marriage Story

  • It Chapter Two

  • Scary Stories to Tell in the Dark

  • Dora and the Lost City of Gold

  • Ready or Not

  • Weathering with You

  • The Lion King

  • Spider-Man: Far from Home

  • Midsommar

  • Toy Story 4

  • Dark Phoenix

  • Godzilla: King of the Monsters

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★

  • The Lighthouse

  • Aladdin

  • Avengers: Endgame

  • Five Feet Apart

  • Us

    ★★★★

  • Dumbo