Will has logged 62 entries for films during May 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Heartbeats

Heartbeats

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Raise the Red Lantern

Raise the Red Lantern

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Secrets & Lies

Secrets & Lies

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Meek's Cutoff

Meek's Cutoff

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Undertow

Undertow

2004
×
★★½
Edit this entry  
29
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Lichtspiel: Opus I

Lichtspiel: Opus I

1921
×
★★★½
Edit this entry  
29
Rhythm 21

Rhythm 21

1921
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Wendy and Lucy

Wendy and Lucy

2008
×
★★★½
Edit this entry  
29
Another Year

Another Year

2010
×
★★★★
Edit this entry  
28
Submarine

Submarine

2010
×
★★★½
Edit this entry  
28
I Killed My Mother

I Killed My Mother

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Old Joy

Old Joy

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Incendies

Incendies

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Capote

Capote

2005
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Pom Poko

Pom Poko

1994
×
★★★★
Edit this entry  
26
Pandora's Box

Pandora's Box

1929
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
3 Idiots

3 Idiots

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★★½
Edit this entry  
25
My Neighbors the Yamadas

My Neighbors the Yamadas

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Chef

Chef

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
The Spirit of the Beehive

The Spirit of the Beehive

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Fitzcarraldo

Fitzcarraldo

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Giant God Warrior Appears in Tokyo

Giant God Warrior Appears in Tokyo

2012
×
Read the review Edit this entry  
23
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
★★★
Edit this entry  
23
Once

Once

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
L'Eclisse

L'Eclisse

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Cairo Station

Cairo Station

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Demonlover

Demonlover

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
22
How to Make Money Selling Drugs

How to Make Money Selling Drugs

2012
×
★★★½
Edit this entry  
21
Spring in a Small Town

Spring in a Small Town

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Amores Perros

Amores Perros

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Three Monkeys

Three Monkeys

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Piano

The Piano

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Rosetta

Rosetta

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Killer

The Killer

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Grease

Grease

1978
×
★★½
Edit this entry  
15
The Muppets Take Manhattan

The Muppets Take Manhattan

1984
×
★★★
Edit this entry  
15
La Ciénaga

La Ciénaga

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
My Sassy Girl

My Sassy Girl

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Round-Up

The Round-Up

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Yeelen

Yeelen

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
t.o.m.

t.o.m.

2007
×
★★½
Edit this entry  
10
Velvet Goldmine

Velvet Goldmine

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Oculus

Oculus

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry