Michael has logged 38 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Ray

Ray

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Kaboom

Kaboom

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Kissing Booth 2

The Kissing Booth 2

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Barbarella

Barbarella

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Only Tomorrow

Only Tomorrow

×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Wax, or The Discovery of Television Among the Bees

Wax, or The Discovery of Television Among the Bees

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Death Note

Death Note

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
It's Flashbeagle, Charlie Brown

It's Flashbeagle, Charlie Brown

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Help!

Help!

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Magical Mystery Tour

Magical Mystery Tour

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Closer

Closer

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Fade

Fade

2020
×
Read the review Edit this entry  
20
Showgirls 2: Penny's from Heaven

Showgirls 2: Penny's from Heaven

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Shirley

Shirley

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Head

Head

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Rock 'n' Roll High School

Rock 'n' Roll High School

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Doom Generation

The Doom Generation

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Nowhere

Nowhere

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Drawing Restraint 9

Drawing Restraint 9

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Juniper Tree

The Juniper Tree

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Clockwatchers

Clockwatchers

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Opposite of Sex

The Opposite of Sex

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
How to Talk to Girls at Parties

How to Talk to Girls at Parties

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Hamilton

Hamilton

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
The Personal History of David Copperfield

The Personal History of David Copperfield

2019
×
Read the review Edit this entry  
02
Semi-Pro

Semi-Pro

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry