meg✨ has logged 158 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Lemonade Mouth

Lemonade Mouth

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Night at the Museum: Battle of the Smithsonian

Night at the Museum: Battle of the Smithsonian

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Rio

Rio

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Uncanny Annie

Uncanny Annie

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Blair Witch

Blair Witch

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
H. H. Holmes: Original Evil

H. H. Holmes: Original Evil

2018
×
Read the review Edit this entry  
03
Missing 411: The Hunted

Missing 411: The Hunted

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Nanny McPhee

Nanny McPhee

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Two Weeks

Two Weeks

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Nine to Five

Nine to Five

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief

Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Garfield

Garfield

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Diary of a Wimpy Kid

Diary of a Wimpy Kid

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Shortcut

Shortcut

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Mom and Dad

Mom and Dad

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
A Story of Floating Weeds

A Story of Floating Weeds

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Greener Grass

Greener Grass

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Storks

Storks

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Sunlit Night

The Sunlit Night

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Spy Cat

Spy Cat

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Lights Out

Lights Out

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Unicorn

The Unicorn

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Digging for Fire

Digging for Fire

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Coneheads

Coneheads

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mars Attacks!

Mars Attacks!

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Superbad

Superbad

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Nanook of the North

Nanook of the North

1922
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
It's a Disaster

It's a Disaster

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Daphne

Daphne

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Suburban Gothic

Suburban Gothic

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Seven Stages to Achieve Eternal Bliss

Seven Stages to Achieve Eternal Bliss

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Festival

The Festival

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Ten Commandments

The Ten Commandments

1923
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Jack in the Box

The Jack in the Box

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
New Year, New You

New Year, New You

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry