Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Red Notice

Red Notice

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
06
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Persona

Persona

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Host

The Host

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Adventures of Baron Munchausen

The Adventures of Baron Munchausen

1988
×
★★★★
Edit this entry  
28
Four Lions

Four Lions

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry