MayaDeren_fan has logged 17 entries for films during July 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Dog Star Man

Dog Star Man

1965
×
★★½
Edit this entry  
30
Mothlight

Mothlight

1963
×
★★★½
Edit this entry  
27
Shadows in Paradise

Shadows in Paradise

1986
×
★★★½
Edit this entry  
22
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Badlands

Badlands

1973
×
★★★½
Edit this entry  
20
Street of Crocodiles

Street of Crocodiles

1986
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
The Color of Pomegranates

The Color of Pomegranates

1969
×
★★½
Edit this entry  
16
The Algerian War!

The Algerian War!

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★★★½
Edit this entry  
13
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Meet John Doe

Meet John Doe

1941
×
★★★½
Edit this entry  
12
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★
Edit this entry  
11
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Prisoner of Zenda

The Prisoner of Zenda

1937
×
★★★★
Edit this entry  
10
Mr. Deeds Goes to Town

Mr. Deeds Goes to Town

1936
×
★★★½
Edit this entry  
08
Murder by Death

Murder by Death

1976
×
★★★
Edit this entry  
02
Man of Aran

Man of Aran

1934
×
★★★★
Edit this entry