MayaDeren_fan has logged 112 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
Oh, Woe Is Me

Oh, Woe Is Me

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Fall of the House of Usher

The Fall of the House of Usher

1928
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Black Cat

The Black Cat

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Black Cat

The Black Cat

1934
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
The Black Cat

The Black Cat

1934
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Island of Lost Souls

Island of Lost Souls

1932
×
★★★
Edit this entry  
04
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★
Edit this entry  
30
Seasons of the Year

Seasons of the Year

1975
×
★★★★
Edit this entry  
26
Cry Macho

Cry Macho

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Last Year at Marienbad

Last Year at Marienbad

1961
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Rules of the Game

The Rules of the Game

1939
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Russian Ark

Russian Ark

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Devil, Probably

The Devil, Probably

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
La Belle Noiseuse

La Belle Noiseuse

1991
×
★★★
Edit this entry  
08
One Hundred and One Nights

One Hundred and One Nights

1995
×
★★★
Edit this entry  
08
Antigone

Antigone

1992
×
★★★
Edit this entry  
03
Zorns Lemma

Zorns Lemma

1970
×
★★★★
Edit this entry  
02
Lemon

Lemon

1969
×
★★★★
Edit this entry  
02
Before the Rain

Before the Rain

1994
×
★★★½
Edit this entry  
01
Tropical Malady

Tropical Malady

2004
×
★★½
Edit this entry  
01
First Name: Carmen

First Name: Carmen

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Histoire(s) du cinéma

Histoire(s) du cinéma

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Outskirts

Outskirts

1933
×
★★★
Edit this entry  
28
Herbie

Herbie

1966
×
★★★½
Edit this entry  
26
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Underground

Underground

1995
×
★★★★
Edit this entry  
25
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Lovers on the Bridge

The Lovers on the Bridge

1991
×
★★★
Edit this entry  
24
Mermaid

Mermaid

1997
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Dream of a Ridiculous Man

The Dream of a Ridiculous Man

1992
×
★★★★
Edit this entry  
23
Surface Tension

Surface Tension

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Spy Who Came in from the Cold

The Spy Who Came in from the Cold

1965
×
★★★
Edit this entry  
08
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★
Edit this entry  
08
The Big Combo

The Big Combo

1955
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Moses and Aaron

Moses and Aaron

1975
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Great Escape

The Great Escape

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
In the Darkness of Time

In the Darkness of Time

2001
×
★★★★
Edit this entry  
03
Goodbye to Language

Goodbye to Language

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Dog Star Man

Dog Star Man

1965
×
★★½
Edit this entry  
30
Mothlight

Mothlight

1963
×
★★★½
Edit this entry  
27
Shadows in Paradise

Shadows in Paradise

1986
×
★★★½
Edit this entry  
22
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Badlands

Badlands

1973
×
★★★½
Edit this entry  
20
Street of Crocodiles

Street of Crocodiles

1986
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
The Color of Pomegranates

The Color of Pomegranates

1969
×
★★½
Edit this entry  
16
The Algerian War!

The Algerian War!

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry